Öğretmen Diyarı

MEB'ten dershaneler için yeni formül (Dershaneler kayıt yaptırabilecek mi?)

Anayasa Mahkemesi'nin dershane düzenlemesini iptal etmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı yeni yol haritaını hazırladı. Dershaneler kayıt alabilecek mi? Özel okula dönüşen dershanelere ne olacak?

Anayasa Mahkemesi (AYM) dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyi iptal etti. AYM'nin bu kararının ardından Milli eğitim Bakanlığı da yol haritasını hazırladı.


Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine göre; dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenleme iptal edildi ancak dershane ibaresinin artık yasada bir karşılığı yok.


MEB'ten 'AYM'nin gerekçeli dershane karar'ına ilk tepkiMEB: "AYM'nin gerekçeli kararını Bakanlığımız hukuk müşavirliği ve ilgili genel müdürlükler inceleme yapılmaktadır. Çalışmalar...

Dershaneler kayıt alacak mı?

Kanunda geriye dönüş olmayacağı için "dershane" kavramı eğitim mevzuatından çıktı. Bu nedenle de 1 Eylül'den sonra dershaneler öğrenci kaydı alamayacak. Yetkililere göre; dönüşüm başvurusu yapmayanlar "dershane" olarak faaliyetlerine devam edemeyecek.


Devam edenler yasal olmayan faaliyet gösteren kurum kapsamında değerlendirilecek ve gereği yapılacak. Bu nedenle kapanan dershaneler de dershane olarak yeniden açılamayacak.

Dönüşüm için başvurmayanlar

Dönüşüm başvurusu yapmamış olan dershanelerin çeşitli kurslara dönüşmek için yeni bir başvuru yapması gerekecek. Yasada bu kurslar kültürel ve mesleki alanlarda beceri geliştirilmesi için faaliyet gösteren kurumlar olarak tanımlanıyor. Başvuru yapanlar için kriterler Bakanlık tarafından yeniden belirlenecek. Kursların matematik gibi tek bir alanda mı yoksa birçok ders alanında birden mi eğitim verebileceği de bu yeni tanımdan sonra netleşecek.


Özel okul olanlar

Yeni formülde dershaneden özel okula dönüşen kurumlar ise daha önce belirtildiği gibi temel lise faaliyetlerine devam edebilecek. Temel liseler isterse diğer özel okullar gibi kendi öğrencilerine takviye kursu da açabilecek. 


 KPSS sonuçları açıklandı


Mahkemenin gerekçeli kararına göre hazırlanan bu yeni formül Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın onayından sonra açıklanacak.

 

Kaynak: karar.com


Yetkililer, bakanlığın üst düzey yetkililerinin ve il milli eğitim müdürlerinin görevden alınmasına ilişkin hüküm iptalinin ise geriye dönük işlemeyeceğini ifade ediyor. Yetkililer, bu kişilerin görevlerine iade edilmeyeceğini belirtiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol