Öğretmen Diyarı

MEB’te ‘paralel’ krizi

Sözcü Gazetesi'nden  Veli Toprak'ın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışına gönderdiği eğitim ataşesi ve eğitim müşaviri kadrolarına paralel bazı isimlerin ‘gözden kaçarak’ atandığı iddiaları bakanlıkta krize neden oldu.  

SÜZGEÇTEN GEÇEMEZLER:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’den milletvekili aday adayı olan Gülen cemaati mensuplarının aday yapılmayacağını ‘süzgeçten geçemezler’ diye anlattı. Ancak MEB’de yapılan atamalardan süzgeçten geçen bürokratlar olduğu ortaya çıktı.

BAKAN YANILTILDI:  Bilindiği gibi MEB, eğitim ataşesi ve eğitim müşaviri kadrosuna sınavla ve bakan yetkisiyle iki ayrı atama yapabiliyor.

Bakan yetkisiyle görevlendirmede il milli eğitim müdürü ve daire başkanlığı gibi üst düzey görev yapmış isimler seçiliyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan atamalarda bazı paralel bürokratların yurt dışına gittiği anlaşıldı. Bakan Nabi Avcı’nın paralel atamalar konusunda çok hassas olduğu ancak bazı bürokratların onu yanılttığı iddia edildi.

‘PARALEL’ PARONAYA OLDU:

MEB’in yurtdışı görevlendirmelerinde istihbarat kuruluşundan özel bilgi notu geliyor. Bütün bunlara rağmen paralel atamanın gerçekleşmesi bakanlıkta farklı tartışmalara neden oldu. Özellikle bürokratların kendi aralarındaki kavga ve çekişmeden dolayı ilgisi olmayan isimleri de paralel olarak gösterdiği konuşuluyor.

 

Kaynak: SÖZCÜAnahtar Kelimeler:
meb te paralel krizi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim