Öğretmen Diyarı

MEB’te Operasyon Beklentisi

PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER

Yargı ve polis içerisindeki hizmet harekâtına mensup görevlilere operasyon düzenleyen Hükümetin, MEB’in  taşra ve merkez teşkilatında  benzer bir operasyonu yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yüzlerce polisin ve onlarca polis amirinin görev yerleri değişti. Başbakanın ısrar ile gündeme getirdiği paralel devlet uzantıları için MEB’te de il müdürü ve genel müdürler düzeyinde, görevden almalar başlayabilir. Böyle bir furya bu düzeyde kalmayacak, özellikle Haziran-2014 ayı içerisinde ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerine kadar inebilecektir.

Bugün cemaat ile hükümet kavgasının başlama sebebi, dershanelerin kapatılması ile ilgili taslak metinin basına sızdırılması olmuştur. Bu kavganın fitili, MEB’te ateşlenmiştir. Başbakan, bugünkü konuşmasının satır aralarında krizin sebebinin DERSHANELERİN kapatılması olduğunu net bir şekilde ifade etti. Hatta dershaneleri boykot çağrısı yaptı. Yaşadığımız bu süreçten önce dershanelerin kapatılması için taslak hazırlayan MEB Müsteşarına karşı bir operasyon düzenlenmeye kalkışıldı. Daha önce hazırlandığı ortaya çıkan bir belgeden yola çıkılarak, MEB Müsteşarı suçlandı. Her ne kadar fişleme haberleri TARAF gazetesinde yer alsa da haberleri servis edenlerin MEB içerisindeki cemaat taraftarlarının olduğu kanaati hâkim…

MEB’te 30 yakın hizmet harekâtı ile bağlantılı İl müdürünün görev yaptığı iddia ediliyor. İlçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerini de katarsak yüzlerce cemaate yakın yönetici, taşrada görev yapmaktadır. Şimdi beklenti il müdürü düzeyinde görevden almaların başlamasıdır. Ataması yapılmayan(geçici görevlendirilen) ve hizmet harekâtına gönül vermiş il müdürleri tedirginlik içerisindedir. Sendika/siyasetçi referansı ile atanan cemaate mensup ilçe müdürleri ve şube müdürleri içinde aynı tehlike mevcut durumda…

MEB içerisinde bu yapıyı yine Bakanlığın kendisinin oluşturduğunu çok iyi biliyoruz. Paralel devlet denilen yapının uzantıları referans ile bu kadrolara ya atandı ya da görevlendirildi. 12 Eylülden sonra ortanın soluyum diyerek aşırı solcuları partiye almayan Merhum Ecevit’i, O dönemde MHP liler aşırı sol dediğiniz kesimi 12 Eylülden önce siz büyüttünüz diyerek eleştirmişlerdi. Şimdi de paralel yapı denilen ve Başbakanın “çete” diye adlandırdığı Bakanlıklar içerisindeki yapıyı yine bu hükümet oluşturdu. Bu yapı tüm Bakanlıklarda olduğu gibi MEB’te de yok edilecek. Burada başka bir mesele ortaya çıkabilir. Bu alanı doldurmak isteyen yine başka gruplar, başka cemaatler ortaya çıkacaktır. Sütten ağzı yanan MEB’in yoğurdu üfleyerek yemesi lazım. Bu sefer de farklı referanslar ile kadrolaşmaya gidilecek olursa aynı filimi birkaç yıl sonra tekrar seyredebiliriz. Bunun sinyalleri de geliyor… MEB yapacağı bürokrat atamalarında buna dikkat etmesi lazım!

Ben bir şekilde MEB’te üst yöneticilere yönelik bir görevden alma furyasının birkaç hafta içerisinde başlayabileceğini düşünüyorum.  Aslında ben değil tüm eğitim camiası da benzer düşünceye sahip! Bunun sadece il müdürleri ile sınırlı kalmayacağını da düşünüyorum. Haziran ayında yapılacak taşra rotasyonuna bir ayar yapılabilir. Şimdi burada yazmak istemediğim, yönetmelikte bir balans ayarı yapılabilir. Bu ayar sayesinde bu yapı tamamen kırılacaktır.

Hüseyin AKAY


 

http://mebpersoneli.com.tr

Anahtar Kelimeler:
meb te operasyon beklentisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol