Öğretmen Diyarı

MEB’İN YENİ EĞİTİM METODU STEM NEDİR?
 MEB eğitim metodunu değiştiriyor. ABD’de Obama’nın desteğiyle başlayan bilim ve teknoloji ağırlıklı STEM metodu artık MEB’e bağlı okullarda da uygulanacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin aldıkları eğitimin niteliğini belirleyen uluslararası PISA ve TIMSS’teki başarısız sonuçları düzeltmek için eğitim yöntemini değiştirme kararı aldı. STEM eğitimi için Türkiye çapında gönüllü olan 1200 öğretmene, STEM öğretme yöntemi eğitimi verildi. Bu öğretmenlerin, derslerine girdikleri 100 bin öğrenciye eğitim vermesi hedefleniyor.

Ayrıca STEM’in yaygınlaştırılması için fen bilimleri öğretmenlerinin sınıflarında kullanmaları için basılan kitap, elektronik ortamda tüm öğretmenlerin kullanımına açıldı.

ABD’de Öğrencilerin STEM becerileri ile donatmak için ayrılan bütçe 2014, 2015 ve 2016 yıllarında toplam 9 milyar dolar.
STEM eğitimini en iyi biçimde verecek laboratuvarları kurmak, STEM eğitimini örnek teşkil edecek bir şekilde yapılandırmak; öğretmenleri ve öğrencileri bu konuda eğitmek amacıyla bünyesinde bir STEM merkezi kuran Aydın Üniversitesi, Türkiye’nin ilk STEM Eğitimi raporu olma özelliği taşıyan önemli bir çalışmaya imza atmış. STEM eğitim metodunun öneminin kavranmasında büyük rol oynayacak “STEM EĞİTİMİ TÜRKİYE RAPORU”

STEM Nedir?
STEM; Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarının birlikte ele alınarak bütünleşmiş bir şekilde eğitiminin verilmesidir. Bu yaklaşımda amaç normalde olanın aksine bu disiplinlerin katı akademik disiplinler olarak ele alınması değil, birbiriyle ilişkilerinin ele alınarak daha kalıcı ve etkili öğretimin gerçekleşmesi.

STEM modeli öğrencilere, bir soruyu çözerken bu dört alana yönelik bilgi almayı, öğrenciye, basmakalıp ders notları yerine hayatın içinde karşılaşabilecekleri sorunlarla başa çıkabilme yetisi kazandırmayı amaçlıyor.

STEM modelinde öğretmen ise, öğrencinin merakını uyandıracak biçimde konuları derinleştirecek.  Soruyu öğretmen değil, öğrenci soracak. Öğrencinin amacı, TEOG ya da üniversite sınavını geçmek değil, hayata hazırlanmak olacak.

Kısa Bağlantı : http://bit.ly/1XMXOrX

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim