Öğretmen Diyarı

MEB’İN TEMATİK FUTBOL LİSELERİ, ÖĞRENCİLERİMİZE FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR DE DEDİRTEBİLECEK Mİ?


MEB yeni bir projesi olan Tematik Liseler bağlamında tematik spor liseleri de açıyor. Buradaki amaç: spor liselerini olimpik branşlarda yapılandırmak, olimpik sporlarda branşlaşmaya giderek uluslararası spor camiasında Türkiye’yi temsil edecek sporcular yetiştirebilmek. MEB bu kapsamda spor liselerinin bir kısmını tematik spor lisesi olarak belirledi. Bu tematik spor liselerinin bir kısmı da tematik futbol lisesi olacak. Bizim ülkemizde de büyük bir öneme sahip olan futbol, asla sadece futbol değildir, Simon Kuper’in kitabında bahsettiği gibi. Kitapta da bahsedildiği gibi futbol yaşamla içiçe bir oyundur. Bizde MEB’in tematik futbol liseleri bağlamında kısaca futbolu, tarihini, işlevini ve eğitim ilişkisini ele alalım istedik.
 
Futbol Yetenekleri MEB’in Tematik Futbol Liseleriyle Keşfedilebilir
 
Futbolda yapılan bedensel hareketleri zekadan ayırmak mümkün olmayacağında göre, futbol zekâsı bir gereklilik olarak ortada durmaktadır. Yani futbol sadece ayakla oynanmaz, ciddi bir zekayı ve futbol bakış açısını gerektirir. Ve de eğitilebilir, öğretilebilir bir süreci gerektirir futbol oynamak. Futbol oynayacak kişi alt yapısı ve üst yapısıyla futbola dair her şeyi öğrenmek, futbolun fiziksel –taktiksel- teknik – sosyolojik ve psikolojik boyutlarını bilmek zorundadır. İşte bu nedenle uluslararası boyutta ülkemizi temsil edebilecek futbol yetenekleri, MEB’in Tematik Futbol Liseleriyle keşfedilip, eğitilebilir. Bu tematik futbol liseleri aracılığıyla futbolcularımız daha başarılı olabilir, futbolu daha çok sevip zevk alabilir ve en önemlisi daha sağlıklı bir futbol yaşantısı geçirebilirler. Futbolcuların en yoğun olarak yaşadıkları sorunlardan olan motivasyon, stres, baskı yani psikolojik boyutlarla baş etmede bu tematik futbol liselerinde futbolculara öğretilebilir. Yani futbolcularımız bu okullarda spor psikolojisi, beslenme, antrenman bilimi ve istatistik biliminin ışığında eğitilebilirler. Buradaki eğitim ve öğretim çoklu zekâ kuramına uygun bir hale getirilerek, futbolcuların doğru yönlendirilmeleri sağlanarak, performanslarının artması ve kendilerini daha iyi tanıyarak kişisel özelliklerini ön plana çıkarabilmeleri sağlanabilir.
 
MEB’in Futbola İlgisi Yeni Değildir
 
Millî Eğitim Bakanlığı’mız futbolla ilgili daha önceden de çalışmalar yapmıştır. MEB’in yayınlamış olduğu Futbol, Teknik, Taktik, Eğitim, Öğretim kitabında günümüzdekiyle aynı olmasa da farklı kurallarla Orta Asya’da futbol oynandığı belirtilmektedir. Tepük denen bu oyunu Kaşgarlı Mahmut Divan-ı Lügat-it Türk’te yüzyıllarca oynadığımızı belirtmiştir. Tarihimizde de yeri olan futbol; sözel, sayısal, görsel-uzamsal, sosyal, içsel, bedensel - kinestetik, müzik ve doğa zeka gelişimlerinde de etkilidir.
 
MEB’in Sayesinde Futbol Amatör Oyun Ruhuna Dönebilir
 
Futbolun siyasi, ekonomik ve sosyolojik boyutları da bulunmaktadır. Futbol diğer taraftan da popüler kültürün de en önemli örneklerinden biridir. Bir oyun olarak ortaya çıkmış olan futbol eski Çin, Maya, Aztek gibi çok eski uygarlıklarda da oynanmıştır. Ama bu tarihsel süreçlerin ötesinde günümüzde futbol oyun ve sporun ötesinde bir endüstridir de aynı zamanda. MEB’in bu tematik futbol liseleri sayesinde futbol yeniden amatör oyun ruhuna dönebilir. En çok oynanan, izlenen ve sevilen oyunlardan biri olan futbol tarihsel süreç içerisinde, ayak topu oyunu – güç imgesi – milli benlik – kitleleri peşinden sürükleyen bir olgu aşamalarından geçmiştir.
 
Futbol Liselerine Akademik Başarısı Yüksek Gençlerin Alınması Futbolda Her Anlamda Niteliği de Artıracaktır
 
İşte MEB’in tematik futbol liseleri; bir oyun olarak ortaya çıkmış ama kitleleri peşinden sürükleyen bir ekonomik alan haline dönüşmüş olan futbolun, tekrar amatör ruhuna dönebilmesi, tekrar bir oyun olarak algılanması ve bu ülkede şiddetten uzak bir futbol kültürünün oluşması adına da anlamlıdır. MEB bu futbol liselerine başarılı öğrencileri alarak ve akademik başarısı yüksek gençlerin futbola ilgisini artırarak, futbol kültürünün kalitesini de artıracaktır. Bu ülkenin yeteneklerini keşfedip, uluslararası spor camiasında ülkemizi temsil edecek futbolcular yetiştirecek olan MEB’in tematik futbol liseleri, öğrencilerimize futbol asla sadece futbol değildir de dedirtebilmelidir…

Şahin Aybek

Eğitimajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim