Öğretmen Diyarı

MEB\'in sözlü mülakatla atamalarına durdurma

MEMURLAR- MEB’in tepki toplayan Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Sözlü Sınavı’nın ardından yapılan atamalara Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi’nin açtığı dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Eğitim- Sen Balıkesir Şubesi, Mehmet Vehbi Bolak Ticaret Meslek Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak görev yapan Özlem Özalp’in sözlü sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle önce Balıkesir İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Ancak mahkeme yetkili olmadığını belirterek dosyayı Ankara 10. İdare Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme verdiği kararda sendikanın bu işlemlerle ilgili yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Eğitim- Sen’in avukatları da davayı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu, 11 Eylül 2014 tarihinde verdiği kararda, sınavda sözlü sınavın değil, yazılı sınavın esas alınması gerektiğini vurgularken, davacı itirazının kabulüne, yürütmenin durdurulmasına yönelik olarak Ankara 10. İdare Mahkemesi’nce verilen kararın kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme kararında “Hukuka aykırı olduğu ve uygulanması halinde davacının telafisi güç zararına yol açacağı açık bulunan dava konusu işlemin, dava sonuna kadar ve teminat aranmaksızın yürütmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar verildi” denildi.

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut ve Şube Sekreteri Özgür Sarıbülbül, düzenledikleri basın toplantısında yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye genelinde şube müdürleri yazılı sınavını kazanan 3 bin 500 adayın 10-28 Şubat 2014 tarihlerinde mülakata alındığını, mülakat sonunda bin 709’ünün şube müdürü olarak atandığını hatırlatan Bulut, “Bu dava ile MEB’in ülke genelinde yaptığı sözlü puanlama işlemlerinin tamamının yürütmesini durdurduğumuzu açık ve net olarak ifade etmek istiyoruz. Bugüne kadar birçok eğitimci arkadaşımız kendi sözlü mülakat puanını iptal ettirmişti ancak üyemiz lehine çıkan karar bunlardan farklı Türkiye genelinde bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Mahkeme kararının mülakatla yapılacak tüm sınavların iptalini getireceğini düşünüyoruz. Bu kararla birlikte mülakatın ortadan kalkacağı ve bir milat oluşturabileceği söylenebilir” dedi

 

BAKANLIK KARARI TEMYİZ EDEMEYECEK

 

Sarıbülbül, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın Türkiye’de bir başka örneği olmadığını belirtirken, “Bu karara karşı itiraz hakkı yok. MEB’in de bu kararı temyiz etme şansı yok, çünkü karar kesin karardır” dedi. Kararın 30 gün içinde uygulanması gerektiğini savunan Sarıbülbül, “Anayasa Mahkemesi’nin 3 Ekim 2014’te verdiği kararı da unutmamak gerekiyor. Buna göre yargı kararını uygulamayanlar yargılanacak. Bu karar her şekilde 30 gün içinde uygulanacak. Uygulanmazsa biz gerekli şikayetlerde, suç duyurularında bulunup, dava açacağız” dedi.

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim