Öğretmen Diyarı

MEB’İN HER HÂLİ ŞAKA GİBİ !

Milli Eğitim Bakanlığı, iş bilmez yöneticileri sayesinde her uygulaması ile “ya sabır!” çektiren bir kuruma döndü.

Memleketin nesilleri ifsat eden tahripkâr bir eğitim sistemine sahip olduğu herkesçe biliniyor. Büyük iddialarla işbaşına gelen Adalet ve Kalkınma Patisi’nin iddiaları ve uygulamaları ile Milli Eğitim Bakanlığının üst düzey yöneticilerinin sorumsuz ve beceriksizce uygulamalarının izahı mümkün değil.
İnsan kaynaklarına ilişkin uygulamalar ile sık sık gündeme gelen bakanlığın diğer birimlerinde de işlerin yolunda gitmediği rahatlıkla söylenebilir. Ancak İnsan Kaynakları yönetiminin beceriksiz uygulamalarının eğitim çalışanlarının canını yakması nedeniyle yükselen tepki sesleri gündem olurken diğer birimlerin gelecek kuşaklarımızı mahveden ihmallerinin faturasını uzun yıllar sonra ödeyecek olmanın derin uykusundayız.
Peki, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü gerçekten başarısız mı? 
Bu konu üzerine koca bir kitap yazacak kadar veriye sahibiz.
Örneğin, bu hafta yaşanan iki örnek.
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınavı başvuruları 17 Şubat 2016 tarihi saat: 17.00' de sona erdi.
Kılavuzda, zorunlu nedenlerle yöneticilikten ayrılanların 1 yıl süreyle “yöneticiliğe” başvuramayacağına ilişkin yönetmelik hükmü, “sınava” başvuramayacakları şeklinde yorumladı.  Allah aşkına bu üst düzey yöneticilerimiz “yöneticilik başvurusu” ile “sınav başvurusu” arasındaki farkı kavramayacak düzeydeler mi? Öyleyse, vah ki vah!
Bu açık seçik yönetmelik hükmünü doğru anlayan il Milli Eğitim Müdürlükleri de Bakanlığın saçma sapan yorumu ve görüşü nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldılar.
Netice, yeni bir mağdur kitlesi.
Sonra güya hatasını anlamış ve mağduriyeti gidermek için bir adım atmış, başvuramayanlarla ilgili güya süre uzatılmış. Açıklamada, “Sınava girecek adaylardan sınav ücretini yatırıp müracaat edemeyenlerin müracaatlarının alınabilmesi bakımından başvuru sistemi bugün (18/02/2016) saat 23.59' a kadar açılmıştır. “ ifadesi kullanılıyor.
İyi de bu öğretmenlerimiz ücretini yatırıp başvurmamış değiller ki. Bu öğretmenlerimiz başvuramayacaklarına ilişkin açıklama ve görüşler nedeniyle ücretlerini de yatırmamışlardı.
Aynı sınavla ilgili başka bir tuhaflık da özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler konusunda yaşandı. Bu öğretmenlerin özel öğretim kurumlardaki hizmetleri sayılmadığı için yöneticiliğe başvuramadılar. MEB’in aklı, her zaman olduğu gibi sonradan başına geldi. Son gün illere gönderilen açıklama ile özel öğretim kurumlarında geçen sürenin 2/3’ünün hizmetten sayılması yönünde bir duyuru yapıldı.
Duyuru öğleden sonra yapıldı.  Şimdi bu uygulamanın garabetine bakın ki yarım gün içerisinde illerin ilçelere, ilçelerin okullara, okulların ise öğretmenlere bunu duyurması isteniyor. Daha sonra öğretmenlerin sınav ücretini yatırmaları ve sınava başvurmaları isteniyor.
MEB’in bu ve benzeri uygulamaları;
Bakanlığı komik duruma düşürüyor.
Bakanlığın saygınlığına zarar veriyor
Eğitim çalışanlarının morali bozuyor.
Milli Eğitime olan inançlarını yitirmelerine neden oluyor.
Eğitim çalışanlarını mağdur ediyor.

Anlayacağınız MEB’in her hali adeta şaka gibi…

 

 
Anahtar Kelimeler:
meb in her hÂli şaka gibi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim