Öğretmen Diyarı

MEB\'İN HAFTA SONU KURSLARI NE DURUMDA?

Milli Eğitim Müdürlüklerinin açtıkları hafta sonu yetiştirme kursları ne durumda?

 

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

 

Aah benim MEB’im ah!

 

Bu ülkede cumhuriyetin kuruluşundan beri okullarda kurslar verilir. Hatta okul kursları yönetmeliğinde bu düzenlenmiştir. Halk eğitim merkezlerinde de yıllardan beri yetiştirme kursları açılır.

 

Ama yıl 2014. MEB 2011 yılında başlayan tasfiye sürecini 2014’de tamamladı ve MEB’de işten anlayan ne kadar yetişmiş yönetici varsa sistemden uzaklaştırıldı. EBS üyeleri MEB’in üzerine öyle bir abandılar ki şu an il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri EBS büroları gibi çalışıyorlar. İşte bu seçkin(!) kadrolardan oluşan yöneticiler düşündüler düşündüler MEB’in önünü açacak büyük buluşu hayata geçirdiler: Okul Kursları! Ne diyordu Çobanoğlu: peh peh peh!

 

 

Tamamen siyasi saiklerle dershanelerin kapatılmasıyla ortaya çıkan büyük buluş(!) okul kursları için koca Bakan, Müsteşar il il gezdiler, kursları ziyaret ettiler. İl ve ilçe müdürü ve aynı zamanda EBS yöneticisi olan kişiler bu işi öyle cilaladılar ve parlattılar ki ne bilsin Sayın Bakan her şey yolunda sandı.

 

Kurslar açılsın diye öğretmenlere rüşvet vaat edildi. ‘Kurs açanlara ödül yazacağız.’ ‘ Kurs açanların ders planlarını istedikleri gibi düzelteceğiz.’ gibi teşvikler yanında kurs açmayanlar da ders programlarının bozulması ve benzeri şekilde tehdit edildiler.

 

Daha önce de yazdık. Olmaz efendiler, olmaz bu iş.

 

Ha, olmasın mı? Vallahi isterim. Benim okullarımda eğitim üst düzey olsun, ayrıca dershanelere ihtiyaç olmasın, okullarımızda fırsat ve imkân eşitliği olsun, hayat bayram olsun.

 

Eğitimin realitesini bilen vicdanlı eğitimciler bu işin olmayacağını biliyorlardı zaten. Hafta içinde dersine giren öğretmenin neden hafta sonu dersine gidilsin ki? Tüm okullarınızda tüm branşlar yeterli şekilde sürdürülebiliyor mu? Ayrıca cazip olmayınca öğretmenler hafta sonu neden ders versinler ki?

 

Hadi diyelim hafta sonu ücreti –olmaz da- 25 lira olsun ve öğretmenler isteyerek bu dersleri versin. Siz inanıyor musunuz ki başarılı öğretmenler seçilerek bu kurslarda değerlendirilecek? Olacak şu: EBS üyesi ve/veya siyasi tanıdığı olan kişiler bu kursları kapatacaklar. Olmaz diyorsak olmaz bu iş.

 

İşte forum sitelerinde bazı öğretmenlerin paylaşımları:

 

“bugün kursları açtık, öğrenciden yoğun bir talep olmasına rağmen çoğu öğrenci derse gelmedi. 8 öğretmen ihtiyacımız vardı hiç kimse görev almadı. saati 18 tl olacak diye söylenti çıkınca 3 öğretmen başvurdu ve bu öğretmenlerle derslere başladık. söylentinin aslı çıkmayınca öğretmenler iki hafta daha bekleriz zam olmazsa bırakırız diyorlar. okullara hizmetli verilmedi. idareciler 2 saat ek ders için bütün bir hafta sonunu harcamak istemiyor. lütfen bu yazdıklarımı haber yapın.”

 

“idare kurslarda görev almak iteyen bir kaç ücretli öğretmeni aradı alacakrı ücreti duyunca görev kabul etmediler.”

 

“2. hafta da öğretmen yok. veliler kapıda birikti. dersler arasında boş saatler var.idarecilere ücret yok, idareci hayrına yapıyor. bu kursu kapatmanın yolu yok mu.”

 

“Ne yapılırsa yapılsın, hiç bir kurs; kapatılan profesyonel dershanelerinin yerini tutmaz!.. Ama her kurs, her öğrenciye birşeyler kazandırır. Takviye kurslar her yerde olmalı ve öğretmenelere de tatminkar ücretlerin mutlaka verilmesi gerekir.”

 

“Dershanelere paralar ödeyerek koşa koşa giden ve ilgiyle dersleri dinleyen o öğrencilere ne oldu ki, kurslara gelmiyorlar? Bizde mi hata var, öğrencilerde mi?”

 

“Geçen bir okuldaki "meb" in açtığı kurslardaydım. kursa kalan iki öğrenci varmış onlar da hocam bugün ders yapmasak da maça gitsek diyorlardı..”

 

“Hani dersanelere gerek olmayacak bir sistem getirecektik. dersaneleri de bu yüzden kapattık. ne oldu şimdi kendi elimizle kurs (dersane) açıyoruz. Fesübhanallah.”

 

“ıkıncı donem ın cın top oynar kursalarda o kadar”

 

 (...)

 

Müstakim KORKMAZ

Personelmebhaber.net

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim