Öğretmen Diyarı

MEB'İN GÖNDERDİĞİ RESMİ YAZI GÜLDÜRDÜ!


İl milli eğitim müdürlüklerine bir genelge gönderen Bakan Avcı, bu ilkelerin belirlenmesi amacıyla sayısız etkinliğin yapıldığını ve çok çeşitli kurum ve kişilerin görüşlerinin alındığını ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğretmenler için hazırlanan etik kurallar şöyle:


(Kırmızı bölümler yazarımızın değerlendirmesidir.)


Eğitimci öğrenciyi utandıracak, onurunu kıracak söz ve davranışlardan hassasiyetle kaçınır.


(Hukukta suçun kişisel olduğu ve aksi ispatlanıncaya kadar herkesin masum olduğunun bilinmesine rağmen geniş bir kesime vebalı muamelesi yapılması ve bir cemaate ‘terörist’ bile denilmesi MEB yönetiminin ve onu destekleyen sendikanın başlıca özelliği haline gelmiştir. Öğretmen azarlayan milli eğitim müdürleri de cabası. Hatta bir öğrenciye: ‘Senin saçını kesen müdürün ben de saçını keserim.’ diyen bir Sayın Bakan’ımız bile olmuştu bir zamanlar!)


Özellikleri bakımından farklılık gösteren bütün öğrencilere diğerleri gibi anlayış ve hoşgörü ile yaklaşır.


(Bunu yazan da MEB mi Allah aşkına! MEB, 900 bini bulan personelin içinde birbirinden farklı özellikte ve dünya görüşünde insan olduğu bilincinde olsa okul müdür yardımcısından müsteşara kadar silme tüm yöneticileri EBS ve türevlerinden seçmezdi. Mülakatlarda elenen, horlanan, kanunsuz şekilde görevden alınıp kanunla ve mahkeme kararıyla bile görevine dönemeyen yöneticilere masal mı anlatıyorsunuz?)


Eğitimci mesleğini icra ederken öncelikle insan haklarına saygı duyar; ırk, dil, din, renk, siyasi görüş ve aile statüsü gözetmeden, öğrencilere adil ve eşit davranır.


(Şimdi buna ne yazalım Allahınızı severseniz? Bırakın kendisinin adalet dağıtmasını Adli mercilerce dağıtılan adaleti bile ilgilisinin hizmetine sunmayan bir anlayış şu an MEB'e hakimdir. Ey MEB'i yönetenler! İnanın sizce 'öteki' olan insanlardan fazla vatansever değilsiniz. Sizin gibi olmayanlar da en az sizin kadar bu ülkenin asli unsurlarıdır. Sizden adalet madalet isteyen kalmadı. Sadece mahkeme kararlarını uygulayın başka talep yok. Bir İslam aliminin ifadesi ne kadar manidardır: "Haksızlığı hak bilenlerden hak iddia etmek, hakka karşı bir nevi haksızlıktır!")


Beden ve ruh sağlığını, fiziksel, sosyal gelişimini ve eğitimini olumsuz yönde etkileyecek şekilde davranmaz.


(Hukuksuz şekilde görevden alınan yöneticilerin ruhsal çöküntüleri hesaba alındı mı MEB tarafından? 3 yıl şartı gibi anlamsızca aile bölen uygulama öğretmenlerin ruh sağlığına nasıl geldi acaba? Ya rotasyonla düzeni bozulan öğretmenlere ne demeli?)


Kanuni istisnalar hariç olmak üzere öğrencilere ücret veya başka bir menfaat karşılığı özel ders vermez.


(Bu madde de oldukça komik olmuş. Türkiye’nin her yerinde yıllardır matematik, fizik, kimya, biyoloji başta olmak üzere çıtır çıtır verilen özel ders, dershanelerin kapatılmasıyla çatır çatır verilmeye başlanacaktır. Ayrıca özel ders talebi çok yoğun, kim verecek bu dersi mahalle bakkalı mı?)


Öğrenci ve velilerden bağış, yardım veya başka bir isim altında para ya da eşya talebinde bulunmaz, bunlarla ilgili zorunluluk getirmez.


(Okullarda açılan takviye kurslarından ciddi ciddi üstelik kanırtarak yılda 2 bin lira civarında para alındığını sağır sultan da duydu Mozambik cumhurbaşkanı da, ne yapıldı peki?)


 


Müstakim KORKMAZ


personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim