Öğretmen Diyarı

MEB’in diyalog adımından dershaneciler memnun

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile bir a

Milllî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün dershane dernek temsilcilerini kabul etti. Bakanlık Merkez Bina’da gerçekleşen görüşmeye Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) Başkanı Faruk Köprülü, Özel Öğretim Kurumları Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, Güven Dershane Sahipleri Derneği (GÜVEN-DER) Başkan Yardımcısı Eyyüp Kılcı, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel ile Final, Sınav, Çözüm ve Açı dershaneleri temsilcileri katıldı. Görüşmenin ardından dershanecilerle birlikte basının karşısına geçen Avcı, dershanelerin dönüştürülmesi konusundaki tasarının ocak ayında Meclis’e sevk edileceğini belirtti. Avcı, “Bakanlar Kurulu’nda tasarının nihai şekli verildi mi?” sorusuna da, “Bundan sonraki sürecin nasıl bir takvimle yürütüleceği aralık ayında belli olacak.” karşılığını verdi. Dershanelerin her birinin farklı beşeri ve fiziki imkânlara sahip kurumlar olduğunu hatırlatan Avcı, şunları söyledi: “Bazı kurumlar kolay dönüşebilir, bazıları zamana ihtiyaç duyabilir. Bazıları özel okula dönüşmeyi rasyonel bulurken bir kısmı farklı bir dönüşümü uygun bulabilir. Aralık ayında tekrar dershanecilerin son durumlarını elden geçireceğiz ve fiziki altyapılarını inceleyeceğiz. Bunların genel değerlendirmesinin ardından seçenekler hazırlanacak. İlgili paydaşlar ve sektör temsilcileri ile görüşmeler yapılacak.”

Avcı’nın ardından açıklama yapan dershane temsilcileri de atılan diyalog adımından memnun olduklarını kaydetti. ÖZ-DE-BİR Başkanı Faruk Köprülü, sürece dâhil edilerek içeriğin doldurulmasında katkıda bulunacak olmalarının önemli olduğunun altını çizdi. Burada iki önemli nokta olduğuna dikkat çeken Köprülü, “Birincisi, dershanelerin ocak ayında kayıt yapabilecek olması. İkincisi de tasarının içeriğinin bizimle paylaşılması ve katkı sunacak olmamız. Bu yaklaşım son derece önemlidir, bizi mutlu etmiştir. Geçiş sürecinde ocak ayından itibaren dershane kayıtları 1 yıl daha sürecek. Veliler, kurucular ve öğretmenler endişe etmesin. Sektörün hiçbir kesiminin mağdur edilmeyeceği yaklaşımla bu süreç tamamlanacak.” diye konuştu.

Çözüm Dershanesi Yönetim Kurulu üyesi Nazım Maviş de paylaşılan ve teklif edilen önerilerinin büyük bir kısmının bakanlık nezdinde kabul edildiğini aktardı. TÖDER Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel de hükümetin paydaşları dinleyerek önemli adım attığını söyledi. Paydaşlarla bu görüşmelerin devam edeceğini anlatan Taşel, şöyle devam etti: “Diyaloğa açık bir bakanlık teşkilatı var. Dershaneler olarak bundan sonra katkıda bulunacağız. Bu adımların ardından çalışmanın içinin doldurulması ve ülkenin kazancı için çalışılmalar sürecektir. Dershane patronluğu ve rızk endişesi taşımıyoruz. Önemli olan çocuklarımızın mağdur olmamasıdır.”

raya gelen dershane temsilcileri, diyalog adımından memnun olduklarını söyledi: "Tasarının içeriğinin bizimle paylaşılması ve katkı sunacak olmamız son derece önemli."


zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim