Öğretmen Diyarı

MEB\'İN CEVABINI DÜŞÜNÜNCE BİR GÜLME GELİYOR!

Türk Eğitim Sen'in MEB'e yaptığı başvuruyu görünce bir gülme geldi. 

 

Yanlış anlaşılmasın komik olan TES'in başvurusu değil, aksine TES son derece isabetli ve doğru bir talepte bulunmuştur. 

 

Komik olan şey MEB'in zaten palas pandıras yaptığı ilçe müdürü görevlendirmeleriyle okul yöneticilerini de EBS'li yapmayı amaçlaması karşısında TES'in böyle bir talepte bulunmasıdır.

 

Bakalım MEB bu talebe nasıl karşılık verecek.

 

Okul müdürüne puan vermek için öğretmen en az 6 ay okulda çalışmak zorunda kalıyor, ilçe müdürü 1 günde koca ilçedeki tüm yöneticileri cemaziyel evvelleriyle öğreniyor.

 

Burda iki seçenek var:

 

BİR: MEB diyor ki: "Öğretmenler yeteri kadar zeki değildir. Bir öğretmenin bir kişi hakkında görüş belirtmesi için en az 6 ay gözlem yapması gerekir. Görevlendirdiğim ilçe müdürleri ise tam bir dehadır. Süpersonik zekaya sahip olan ilçe milli eğitim müdürleri 500 idareciyi 1 günde değerlendirecek kadar tanıyabilir."

 

İKİ: MEB'in iç sesi der ki: "Şu altı ay işini hiç yazmıyaydık iyiydi. İlçe milli eğitim müdürlerini zaten EBS'lileri yönetici olarak görevlendirsinler diye göreve getirdik, şimdi bu işin içinden nasıl sıyrılacağız. İyisi mi şu 6 ay sınırını biz kaldıralım da işin içinden sıyrılalım."

 

MEB'in bu önemli soruya ne cevap vereceğini düşündükçe tam aydınlanacam bi gülme geliyor :-)

 

Oğuz AVŞAROĞLU

PERSONELMEB.NET

 

İşte TES'in MEB'e yazdığı yazı:

 

 

"Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin Ek’inde yer alan ve yeniden görevlendirilecek okul müdürleri için hazırlanan “Değerlendirme formunun” açıklamalar kısmının 3. Maddesi “En kıdemli ve kıdemi en az olan öğretmenlerin, değerlendireceği müdür ile en az altı ay çalışmış olmaları şarttır” hükmünü ihtiva etmektedir. Ancak yeniden görevlendirmede 60 puanlık etkisi olan ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürleri için böyle bir hüküm söz konusu değildir. Bilindiği üzere bazı şube müdürlerinin görevlendirmeleri yeni yapılmış ve yine birçok şube müdürü de rotasyona tabi tutularak görev yeri değişikliği yapmış veya yapacaktır. Bu suretle gittikleri yerde ki okul yöneticilerini hiç tanımayan ilçe milli eğitim müdürleri ya da şube müdürlerinin değerlendirmeyi hangi unsurlara istinaden yapacağı, söz konusu okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığını nasıl bileceği zihinlerde soru işaretleri oluşturmuştur.

 

Devlet Memurları Kanununda karşılığını bulan kariyer ve liyakat ilkesi gereği yöneticilerin yeniden görevlendirilmesi noktasında, öğretmenler için getirilmiş olan “hakkında değerlendirme yapacağı okul yöneticisi ile en az altı ay çalışmış olma” şartının değerlendirmede görev alacak olan ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürleri içinde getirilerek; yapılacak olan görevlendirmelerin bu suretle yapılması hususunda Türk Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuruda bulunduk.

 

        İlgi yazı için tıklayınız."

 

 

www.personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim