Öğretmen Diyarı

MEBİM 147'ye, İlginç Çağrılar !
"İmdat, kedim okulda mahsur kaldı" diyenden, marketi soyulan vatandaşa kadar onlarca insan bakanlığın hattını arıyor. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla hizmet vermeye başlayan Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) 147; öğrenci, veli, öğretmen ve vatandaşlardan gelen soru, talep, görüş, öneri, ihbar ile şikayetleri değerlendiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nce yürütülen MEBİM 147'ye, ilginç çağrılar da ulaşıyor. Acil durumlarda da destek hizmet sağlayan MEBİM, güvenlik güçleriyle koordineli çalışarak çözüm üretiyor. Hatta ulaşan ilginç çağrılardan bazıları şöyle:

İzmir'de bir kadının yavru kedisi kayboldu. Saatlerce kedisini arayan kadın, akşam saatlerinde kapalı olan okuldan kedisinin sesinin geldiğini fark etti. MEBİM'i arayan kadın, "İmdat, kedim okulda mahsur kaldı" diyerek yardım istedi. Çağrı üzerine harekete geçen iletişim merkezi personeli, okulun açılmasını sağlayarak minik kediyi sahibine kavuşturdu. Okul karşısındaki marketin soyulması üzerine emniyet güçleri, MEBİM ile irtibata geçti. Hırsızın bulunması için polisin, okulun güvenlik kameralarından faydalanması sağlandı.

Bir veli, okula gitmek istemeyen çocuğu için MEBİM'den yardım istedi. Veli, çocuğunun okula gitmesi için ikna edilmesini talep etti. İletişim merkezinde görevli 'vatandaş temsilcileri' ailenin evine gitti. Yapılan görüşme sonrasında öğrenci okula devam etmesi konusunda ikna edildi.

MEBİM 1 Mart 2012den bu yana 9,2 milyon başvuruyu cevapladı, toplam 33,4 milyon dakika hizmet verdi. Çağrıların yüzde 91"i bilgi edinme, yüzde 3,6'sı talep, yüzde 1,8'i şikayet/ihbar ve yüzde 3,6'sı da görüş-öneri ana baslıklarında oldu.

 MEB'deki Flaş Gelişmeleri Açıklamaya Devam Ediyoruz
Gelen aramaların yüzde 94ü ilk görüşme esnasında cevaplandı. Okula gönderilmeyen 392 öğrencinin eğitim öğretim hayatına devam etmesi sağlandı. Yaşça örgün eğitim dışına çıktığı tespit edilen 10 bin 27 kişi eğitim öğretime kazandırıldı.

■ Gamze KOLCU /Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim