Öğretmen Diyarı

‘MEBİM 147’ gençlere iş imkanı sunuyor

Van'da 2011'de yaşanan depremlerin ardından yakınlarını kaybeden ve enkaz altından sağ kurtarılanlara destek olmak amacıyla kurulan MEB İletişim Merkezi "MEBİM 147", gençlere iş olanağı yarattı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, 1 Mart 2012'de Erciş ilçesinde hizmete açılan MEBİM 147’de, depremde enkaz altında kalarak yaralanan veya yakınlarını kaybeden gençler çalışıyor. 120 personelinin yüzde 95'i depremzede ve engellilerden oluşan çağrı merkezi, kurulduğu günden bu yana ülkenin birçok noktasından kendilerine ulaştırılan sorunları ilgili birimlere anlatarak çözüme katkı sunuyor.     


"351 kız çocuğunu okula kazandırdık"

Birim Yöneticisi Nurullah Demir, ‘MEBİM 147’ adlı sosyal sorumluluk projesiyle depremde ailelerini veya yakınlarını kaybedenlerin hayata kazandırılmasının amaçlandığını söyledi. Merkezin 4 yıldan bu yana ilçede hizmet verdiğini hatırlatan Demir, şöyle konuştu:
"64 erkek, 56 kadın çalışanımız bulunuyor. İletişim merkezimiz 4 yılda 6.5 milyon çağrıya cevap verdi. Gelen başvuruların yüzde 91'i bilgi edinme, yüzde 4'ü talep, yüzde 4'ü ihbar ve şikayet, yüzde 1'i ise görüş ve öneri olarak değerlendiriliyor. İletişim merkezimiz bu süre içinde çağrıların yüzde 95'ini ilk kontakta cevaplıyor. Araştırılması gereken çağrılar da bakanlığımızın ilgili genel müdürlüklerine, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yönlendiriliyor. Araştırmalar 3 gün içinde tamamlanarak sonuç ilgili kişiye iletiliyor."     

Çağrı merkezine okula gönderilmeyen çocuklarla ilgili şikayet ve ihbarların da yapıldığını belirten Demir, görevli kullanıcıların hakkında ihbar yapılan kişilerle görüşerek öğrencilerin eğitim öğretime kazandırılmasını sağladığını belirtti. Demir, "Merkezimiz 4 yılda 6.5 milyon çağrıya cevap vererek, 351 kız çocuğunun okula kazandırdı. 322 bin öğretmenin atama ve yer değiştirme işlemleri gerçekleştirildi. İhbar ve şikayetlerin sadece yüzde 1.4'ü somut delillere dayandığı için genel müdürlük ve taşra birimlerine yönlendirildi" dedi.     

MEBİM'le hayata tutundular     

Erciş'te yıkılan binaların enkazı altından çıkarılan, organlarının zarar görmesi sonucu engelli olan gençler, bakanlığın kurduğu MEBİM sayesinde kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor. Arkadaşlarıyla gittiği kıraathanede depreme yakalanan ve 18 saat boyunca enkaz altında kurtarılmaya bekleyen Barış Dağlık, merkez sayesinde sıkıntılarını daha çabuk atlattığını söyledi.     

Dağlık, Erzurum ve Ankara'da uzun süren tedavinin ardından ilçeye döndüğünü belirterek, "1 Mayıs 2012'de burada işe başladım. Şu anda ortopedik engelliyim. Burası bana moral verdi. Maddi ve manevi açıdan büyük değerler kattı. Burada tanıştığım biriyle nişanlandım. Merkezin her anlamda bana büyük katkısı oldu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun" dedi.       

Yıkılan binanın enkazında 33 saat hayatta kalma mücadelesi veren Murat Sağlam ise depremde sol bacağını kaybettiğini anımsatarak, merkezin açıldığı gün işe başladığını söyledi. Merkez sayesinde yaşadığı sıkıntıları atlattığını belirten Sağlam, şunları söyledi:
"En küçük sarsıntıda yaşadıklarım gözümün önüne geliyor. Bu iş bizim için çok iyi oldu. Burası sadece benim için değil, tüm Erciş'teki gençler için önemli bir proje. Depremi yaşayanlara her anlamda destek oldu. En büyük hayalim projenin öncülüğünü yapan dönemin Başbakanı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek. Ona bugün için teşekkür etmek."       

Merkezde üç yıldır çalışan Umre Can da depremde arkadaşlarını, öğretmenlerini, yakınlarını kaybettiğini belirterek, "Deprem sırasında evde yalnızdım. Kapının kilitlenmesiyle evde uzun süre mahsur kaldım. Psikolojik olarak çok kötüydük. İlk bir yıl toparlanamadık. Projeden bir yıl sonra haberim oldu. Aslında böyle bir işte çalışmak aklımda yoktu. Şimdi bu işte yükselmeyi hedefliyorum" dedi.     

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol