Öğretmen Diyarı

MEB,İl Dışı Atamalardan Önce Norm Kadrolarını Güncelleyecek mi?

İl Dışı atamalara çok az bir süre kaldı.Aslında,doğrusunu söylemek gerekirse birçok öğretmeni de heyecan sarmış durumda.Onları anlayabiliyorum,O kadar sene sonra tayin isteyecek olmanın getirdiği heyecan.Bazı yerlerde görev yapan öğretmenler,özellikle sıranın kendilerinden geçtiğini ve yerlerine yenilerini bırakmak üzere başka illerde okullara tayin olmayı bekliyorlar.

 

Açılacak her okul onlar için çok önemli.Nereden mi biliyorum Hakkari'ye ilk atandığım zaman bir öğretmen arkadaş ile aynı okulda görev yapmıştım.Bu arkadaş ben gittiğimde bile 5 senedir Hakkarideydi ve il dışına yer değiştirmemişti.Ancak 6. Senesinde başka il'e geçebilmişti,onun duygularını paylaşmasına şahit oldukça ben içerleniyordum.Bu yüzden il dışı yer değiştirmelerde tüm açık norm sayılarına en yakın biçimde kadrolar açılmalıdır.

 

Dönüştürülen okullar ve özellikle yeniaçılan okullar ile beraber oluşan kadrolar il dışı atamalarda yansıtılabilir.Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 42. Maddesinin 1. fıkrasında “Yer değiştirme döneminde eğitim ve öğretime yeni açılan eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı yer değiştirme döneminde yapılacak atamalarla karşılanır.” Denilerek oluşmuş yeni kadroların ihtiyacı yapılacak o dönemdeki atamalar ile kapatılabileceğine vurgu yapılmaktadır.Ayrıca.MEB'e bağlı okul ve kurumların yönetici ve öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmeliğin 18 meddesinde Okul ve Kurumların Norm Kadro Sayılarının Değişmesi durumu için şu şekilde hüküm altına alınmıştır;“Okul ve kurumların norm kadro sayılarının bu Yönetmelikte yer alan norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde bu değişikliğe konu olan okul ve kurumların norm kadro sayıları Haziran-Eylül aylarında 16 ve 17 nci maddeler doğrultusunda yeniden belirlenir. Yeni okul ve kurum veya yeni derslik açılması halinde, bu okul ve kurumların norm kadroları Haziran-Eylül ayları beklenmeksizin belirlenir. Bakanlık gerek gördüğü zamanlarda bu aylar dışında da okul ve kurumların norm kadro sayılarını yeniden belirleyebilir”

 

Okulların dönüştürülme süreci hala devam ediyor ve hala bazı okullar birbirinden ayrılıp yenikurumlarına taşınmakta ve yeni norm ihtiyaçları belirmeye devam etmektedir.Liselerin'nde isimleri değiştirilip tek çatı altında toplanmaya çalışılmaktadır,bu uygulama ile beraber de bir çok okulun normları değişti ve birçok okulda öğretmen açığı ortaya çıktı.

 

Lafın kısası;hem dönüştürülen okullar ile liselerin isimlerinin değişmesi ile oluşan norm kadrolar hemde yeni açılan eğitim kurumlar ile beraber ortaya çıkan öğretmen açıklarının kapatılması öncelikle il dışı atamalar ile karşılanabilir.Bunun içinde MEB, “MEB'e bağlı okul ve kurumların yönetici ve öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmeliğin” 18 meddesinde tanınan hakkı kullanarak 16 haziran ‘dan önce tüm okul ve kurumlarda norm güncellemesi yapabilir ve birçok öğretmenini de mutlu edebilir.

 

Sedat DEGER/Eğitimci Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

Kaynak: http://Mebpersonel.Com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim