Öğretmen Diyarı

MEB’e Ücretli Öğretmenlik UyarısıUYARI 1: KPSS 121 Puanları Dikkate Alınsın!


Bugüne kadar ücretli öğretmenlik başvurularında tüm branşlar için KPSSP10 puanı esas alınarak başvurular alınıyordu. Ancak 2013 yılında 15 branş için ilk defa “Alan Sınavı” yapıldı. Alan sınavına giren branşlardaki öğretmenlerin ilk atamaları KPSS P121 puanına göre yapılmaktadır. Ücretli öğretmen görevlendirmesinde alan sınavına giren 16 branş için KPSS P121 puanı dikkate alınmalıdır. Diğer branşlar için P10 puanına göre başvurular alınmalıdır ve görevlendirmeler yapılmalıdır.

UYARI 2: 2013 Puanıyla Başvurular Alınmasın!


Öğretmenlik için her sene KPSS yapılmaktadır. Öğretmenlik puanlarının geçerliliği 1 yıldır. Ancak ücretli öğretmen görevlendirmesinde geçen sene hem 2012 hem de 2013 puanları esas alınmıştır. 2014 ücretli öğretmen alımında sadece 2014 puanıyla başvurular alınmalıdır. MEM’lerin bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir.

UYARI 3: Branş Öğretmenlerine Öncelik Verilsin!

Eğitim Fakültesi mezunları ile Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarından tezsiz yüksek lisansı olanlar başvurularda öncelik olarak aynı olmalıdır. Ancak birçok kılavuzda Eğitim Fakültesi mezunlarına öncelik tanınmaktadır. İlk atamada Eğitim Fakültesi mezunları ile tezsiz yüksek lisans yapan Fen-Edebiyat mezunları eşit kabul edilmektedir. Ücretli öğretmenlikte de bu kuralın işlemesi gerekmektedir.

UYARI 4: Görevlendirmelerde Öncelik Sırasına Dikkat Edilmelidir!

Ücretli öğretmenlik alımındaöncelikli olarak Eğitim Fakültesi mezunları + Pedagojik Formasyonu olan Fen-Edebiyat mezunlarına görev verilmelidir. Daha sonra sırasıyla Pedagojik Formasyonu olmayan Fen-Edebiyat Fakültesi mezunları, öğretmenliğe kaynaklık edecek diğer fakülte mezunları, 4 yıllık diğer fakülte mezunları, Emekli Öğretmenlere görev verilmelidir. Adaylardan yeterli müracaat olmaması durumunda 2yıllık Yüksek Okul mezunlarına da görev verilmelidir.

YAPILACAK DÜZENLEMELER

1)Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretli öğretmenlikle ilgili yeni bir genelge çıkarması ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin otomasyon programlarını yenilemesi , İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin yeni genelgeye göre başvurularını alması gerekmektedir.

2)Türkçe -İlköğretim Matematik - Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji -Sosyal Bilgiler -Türk Dili ve Edebiyatı -Tarih -Coğrafya - Matematik (Lise) -Fizik -Kimya -Biyoloji -Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi -Yabancı Dil (Almanca) -Yabancı Dil (İngilizce) -Sınıf Öğretmenliği branşlarında ücretli öğretmenlik başvurularında KPSS P121 puanı esas alınmalıdır. Diğer branşlarda KPSS P10 puanı esas alınmalıdır.

3)Branş öğretmenlerinin başvurularında Eğitim mezunları ve Pedagojik Formasyonu olan Fen-Edebiyat mezunları aynı öncelikte olmalıdır.

4)İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ücretli öğretmenlik başvurularını aynı tarihlerde almalıdır. Şeffaf bir şekilde internet üzerinden iş ve işlemler yapılmalıdır.

5)2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı için ücretli öğretmenlik alımlarında sadece 2014 KPSS puanıyla başvurular alınmalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol