Öğretmen Diyarı

MEB'e "Takdir ve Teşekkür sayısındaki artış ve PISA'daki başarı" sorusu
CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması için 27 Ocak 2017 tarihli yazılı bir soru önergesi verdi. 

 

Verilen soru önergesinde 2002 yılından bu yana resmi ve özel okullarda verilen takdir ve teşekkür sayılarıyla PISA'da Türkiye ortalamasının durumu soruldu.

 

İŞTE VERİLE SORU ÖNERGESİ VE AYRINTILARI

 

Örgün eğitim verilen ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan mevzuat hükümleri uyarınca belirli kriterleri sağlamak koşuluyla teşekkür ve takdir belgeleriyle ödüllendirilmektedir. Bu belgeleri almaya hak kazanmak için öncelikli koşul ise öğrencinin dönem notu ağırlıklı ortalamasının belirli bir puan üzerinde olmasıdır.

 

Ülkemizde, neredeyse her yıl değişen müfredat ve eğitim sistemi yüzünden öğrenci ve öğretmen adaptasyonunun ortadan kalktığı, başta OECD'nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) olmak üzere, uluslararası tüm kriterlere göre öğrenim başarısı açısından her yıl birkaç basamak birden gerilediği inkar edilemez bir gerçektir. Hal böyle iken özellikle son yıllarda teşekkür ve takdir belgeleriyle ödüllendirilen öğrenci sayısında ciddi bir artış olduğunu gözlemlemektedir.

 

Konuya ilişkin olarak;

 

1. Ocak 2017 itibariyle okul öncesi hariç resmi ve özel eğitim kurumlarında örgün öğrenim gören öğrenci sayısı kaçtır?  

 

2. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminde resmi ve özel okullar ayrı ayrı belirtilmek üzere toplam kaç öğrenci takdir belgesi almaya hak kazanmıştır?

 

3. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminde resmi ve özel okullar ayrı ayrı belirtilmek üzere toplam kaç öğrenci teşekkür belgesi almaya hak kazanmıştır?

 

4. Okul türleri de belirtilmek kaydıyla 2002 yılından bu yana yıllar itibariyle ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okuyan toplam öğrenci sayısı ile takdir ve teşekkür almaya hak kazanan öğrenci sayısı nedir?

 

5. Özellikle son yıllarda teşekkür ve takdir belgeleriyle ödüllendirilen öğrenci sayısında ciddi bir artış yaşanırken PISA'da Türkiye'nin OECD ortalamasının atında kalmasının nedeni nedir?

 

KAMUSAL HABERLER / ÖZEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim