Öğretmen Diyarı

MEB\'E ÖVGÜLER DİZEN KAMU HABER SİTELERİ?

Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılı alan değişikliği genelgesini yayınlamıştır. Yayınlanan genelgeye göre teknoloji tasarım dersi alanı ve zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği alanına 90 ve 540 saatlik kursları tamamlayan öğretmenlere alan değişikliği hakkı vermiştir. Bunun dışında kalan alanlara geçiş hakkı verilmemiştir. 

 

Bu durum haliyle, alan değikliği bekleyen on binlerce eğitimciyi rahatsız etmişir. 

 

Alan değişikliği, öğretmenler için en temel bir haktır. Öğretmenlerin amacı, esas eğitimini aldığı ve uzmanı olduğu branşta görev yapmaktır. Bunun neresi yanlış? Anlamakta güçlük çekiyoruz.

 

Alan değişkliği düzenli olarak her yıl ve kapsamlı bir şekilde uygulanmalıdır. Bu konuda söyleyecek çok şey var. Ama şimdilik burada keselim.

 

Gelelim esas konumuza. 

 

Bir süredir takip ediyoruz, kendilerini kamu haber sitesi olarak tanımlayan internet siteleri, her ne hikmetse, MEB'in yaptığı her uygulamayı büyük iştahla alkışlama yarışına girmektedir. 

 

Bazı kurum ve bürokratlara bel altı saldırılar yapan bu siteler, iş MEB'e gelince ağızlarını bıçak açmıyor. 

 

Tam tersine; MEB'de Bakan, Müsteşar ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü (Neden sadece bu genel müdürlük, o da garip değil mi?) ile ilgili sürekli bir "Güzelleme yazıları" kaleme alma yarışı var. 

 

Geçtiğimiz hafta 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı. Biz, her yıl olduğundan çok farklı bir kutlama göremedik. Ama bu haber siteleri, MEB'i öve öve bitiremediler...

 

Bir de, kendilerini devlet mi sanıyorlar bunlar, anlamadık. Bakın şu cümleye:

 

"Kişilerin menfaatleri kurum, kuruluş, millet ve devletin üstünde olmamalıdır."

 

Bir kere, kimse böylesine korumacılığa kapılmasın. Hangi çağda yaşıyoruz. Devlet ne için var? Kişilerin menfaatlerini korumak için. Tabii ki kişilerin menfaati korunurken, devlet de batmasın. Kimse bunu da savunmuyor zaten. Pekala hem kişilerin, hem de kurumların menfaatleri birlikte korunabilir.

 

Sonuç olarak,

 

Alan değişikliğinde önceden 4+4+4 nedeniyle mağdur olmamak için branşa geçen sınıf öğretmenleri var. Bu öğretmenlerimiz tekrar sınıf öğretmenliklerine dönebilirler.

 

Esas branşı Biyoloji, Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya gibi branşlarda olup; sınıf öğretmenliği, fen bilgisi ve sosyal bilgiler gibi branşlarda görev yapan öğretmenlerin sorunları da çözülmeli. 

 

Yönetici olan eğitimcilerimizin de alan değişikliği ile ilgili sorunları var. Örneğin Biyoloji Öğretmeni olarak görev yapmakta iken bugün ortaokulda yönetici olarak görev yapan, Yeni MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği nedeniyle mağdur olan yöneticiler...

 

Emre Polat


kaynak:KamuPostasi.Com özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim