Öğretmen Diyarı

MEB’E ÖĞRETMEN ATAMALARI KONUSUNDA HAKSIZLIK YAPILIYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2015 –Şubat dönemi öğretmen atamaları için çalışmalarını sürdürüyor. 15 bin öğretmen atamasıyla ilgili branş dağılımları henüz açıklanmadı, hafta içinde atama takvimi ve branş dağılımları açıklanacak.

Sosyal Medyada MEB’e Baskı Var!

Atanamayan öğretmen adayları, sosyal medyayı kullanarak seslerini duyurmaya çalışıyor. Kontenjanların adaletli dağıtılması veya kendi branşlarına daha fazla sayı verilmesi konusunda yoğun baskı yapılıyor.

Aydoğdu’ya Haksızlık Yapılıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, sosyal medya üzerinden atanamayan öğretmen adaylarına zaman zaman bilgilendirici mesajlar vermektedir. Ancak bazı öğretmen adayları, iyi niyet taşıyan bu mesajlara olumsuz cevaplar vermektedir. Yalan-yanlış bazı mesajların gönderilmesi öğretmen adaylarına yakışmamaktadır. Mesajların eleştiri, talep, öneri boyutunda kalması gerekmektedir.


Branş Dağılımında MEB Adaletli Olacaktır!

Şubat’taki 15 bin atamanın en çok merak edileni branş dağılımlarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, bu konuda defalarca açıklama yapmıştır. Öğretmen açığı sayısına göre oranlama yapılarak 15 bin branşlara dağıtılacaktır.

15 Bin Öğretmen Atamasının Değeri Bilinmelidir!

MEB’in Şubat ayında yapacağı 15 bin öğretmen ataması çok değerli bir atamadır. 2014 KPSS puanıyla Eylül’de 40 bin, Şubat’ta 15 bin olmak üzere 55 bin öğretmen alımı yapılmış olacaktır. Sağlık Bakanlığı da dahil olmak üzere Türkiye’deki bütün kurumların yaptığı atamadan daha fazla atama yapan MEB’e haksızlık yapmamak lazımdır. Öğretmen adayları, özel öğretim kurumlarında, etüt merkezlerinde iş bulabilirken memur adaylarının böyle bir şansı yoktur. Her sene MEB’e bütçe dışında ilave atama izinleri verilmektedir. 2015 yılında da yaz dönemi için 35-40 bin arasında yeni atama izinleri verilecektir.

Özetle; Şubat öğretmen atamalarını sabırsızlıkla bekleyen öğretmen adaylarının sıkıntılı bekleyişi hafta içinde sona erecektir. Milli Eğitim Bakanı ve Müsteşarı’nın onayıyla dağılımlar da takvim de açıklanacaktır. 15 bin atama, belki de birçok öğretmen adayını mutlu etmeyecektir. Ancak bardağın dolu tarafını görmek en iyisi olacaktır.

zeki kara

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim