Öğretmen Diyarı

MEB\'e öğretmen atamaları için açık çağrı


Son günlerde bir yandan KPSS sonucunu bekleyen atama bekleyen öğretmenler diğer taraftan daalanlarında atama sayısının fazla olması içinsosyal medyadan çağrılar yapmaktadırlar.


Tabii ki hepsi haklı ve hepsi destek bekliyor.Sonuçta okuyup mezun olmuş öğretmenlikdiplomasını almışlar ve sınıfta olmak istiyorlar. Fakat biz her başvurana destek verirsek birilerine haksızlık etmekten korkarız.


Yani A branşı şu kadar olsun B branşı şöyle olsundersek olmaz.


Gelen bildirimlerde Edebiyatçılar 5bin, İngilizceciler 7bin, Almancacılar bin atama talep etmekte MeslekDersi öğretmenleri (MEF ve TEF’çiler) ise sayı dahi belirtmeksiniz yıllardır var olan haksızlıklarınıngiderilmesini talep etmektedirler.


Biz bu noktada diyoruz bakanlık bu yıl atayacağı öğretmen sayısını arttırsın ve boş kadroların tamamını doldurması en büyük talebimiz fakat en azından yarısını doldursun.

Kontenjan belirlenirken de Türkiye genelinde hangi alanda kaç kadro boş açıklasın ve her alana boş kadronun yarısı kadar kontenjan ayırsın.

Böylece her branşa eşit bir yaklaşım sağlanmış olur. Bazı alanlarda yeterli öğretmen bulunamadığı taktirde en çok açık olan alandan başlamak üzere orantılı bir şekilde boş kalan atama sayısı kadar atamayı da yapsın.

MEB hayır benim 160bin (farazi söylüyoruz) açığım var 40bin alım yapacağım diyorsa da boş kadroları açıklamalı ve açık sayısı ile alım sayısını oranlayarak alım yapmalıdır. Bunu da şeffaflık içerisinde kamuoyu ile paylaşarak gerçekleştirmelidir. Az başvuru nedeniyle boş kalan kontenjanlara da yukarıda bahsettiğimiz şekilde bir düzenleme yapmalıdır.

Tüm bunlardan önce beklenen ise yönetici atamalarının öğretmen atamalarına yetiştirilmesi ve böylece boşalacak öğretmen kadrolarının da hesaba katılması yerinde bir uygulama olacaktır.

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol