Öğretmen Diyarı

MEB'e 'Anadolu liselerini bitirdiniz' tepkisi

ÇIKARTILAN Dershane Yasası ile Anadolu liselerindeki öğrenci azlığına dikkat çeken Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şubesi üyeleri, yaşanan bu durumu, Bursa Anadolu Lisesi'nin kapısına üzerinde 'MEB Anadolu Liselerinin Kapısına Kilit Vuruyor' yazılı temsili kilit takarak protesto etti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 2014 yılının mart ayında çıkarılan ve Dershane Yasası olarak bilinen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına ilişkin kanunun Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından eğitim sisteminde bazı değişiklikler yapıldı. Böylece, devlet desteği ile ailelere çocuklarını özel okulda okutma imkanı sağlandı. Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şubesi Başkanı Selçuk Türkoğlu, bu düzenleme ile devlet okullarındaki öğrenci sayısını azaldığına dikkat çekmek için açıklama yaptı.

'ANADOLU LİSELERİNDEN KAÇIŞ TAVAN YAPTI'
Anadolu Liselerinin, yükseköğretimin temelini oluşturan en önemli orta öğretim kurumları olduğunu vurgulayan Türkoğlu, son 10 yıllık eğitim politikalarından sonra Anadolu Liselerinin kapatılmaya doğru sürüklendiğini ifade etti. Türkoğlu şunları söyledi:
"Kamuoyunda 'Dershane Yasası' olarak bilinen yasa değişikliği ile başlayan Anadolu Liselerinden kaçış, hükümetin özel okullara öğrenci destek teşviki ile tavan yaptı. Bu haliyle parası, imkanı olan veliler 11 ve 12'inci sınıflarda öğrencilerini özel okula almaktadır. Üniversite sınavı öncesi sadece sınav odaklı not garantisi verilmiş bir sistem ile eğitimde fırsat eşitliği tamamıyla ortadan kalkmış. Sistem 'paran varsa oku'ya dönmüştür. Türk Milli Eğitiminin göz bebeği Anadolu Liseleri bu gidişle içi boşalacak ve kapısına kilit asılacaktır."
Selçuk Türkoğlu ve yönetici arkadaşları tepkilerini üzerinde, 'MEB Anadolu Liselerinin Kapısına Kilit Vuruyor' yazılı temsili kilidi Bursa Anadolu Lisesi'nin kapısına asarak gösterdi

 

Kaynak: www.gercekgundem.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim