Öğretmen Diyarı

MEB'e 2.320 GİH kadrosu verildi mi?

Milli Eğitim Bakanlığına, 2.320 GİH kadrosuna atama yapmak için verildi mi?
Mart ayında gündeme gelen bir konu bazı adaylarca yanlış anlaşılmaktadır.

Ak Partili vekiller, 9 Mart 2015 tarihinde Meclise bir kanun teklifi vermişti. Bu kanun teklifiyle, MEB'e, 35 bin adet öğretmen ve 2.320 adet GİH kadrosu için, atama yapma izni verilmekteydi.

Ancak, ilk teklifte açık olarak MEB'in ismi geçmesine rağmen, kanuni nihai halinde, bu atama izin sayıları birleştirilmiş ve bütçe kanunundaki toplam atama izni sayısına dahil edilmiştir. Tıklayınız. (2. madde)

Toplamda 73.600 adede çıkan atama izinlerinin hangi kurumlara kaç adet dağıtıldığı ise Nisan ayında Devlet Personel başkanlığınca açıklanmıştır. Bu tabloda sadece MEB bulunmamaktadır. memurlar.net olarak yaptığımız değerlendirmede, MEB'in Şubatta 15 bin, Eylül'de 35 bin öğretmen alacağını varsaydığımızda, 3.052 adet açıktan atama izninin kime verildiğinin belli olmadığını belirtmiştik. MEB, Eylül ayında 35 bin değil 37 bin öğretmen aldığı için kayıp atama izni sayısı 1.052'dir. Muhtemelen kayıp olan bu atama izinleri de MEB'e tahsis edilmiştir ve bu izinler Kasım 2015 KPSS tercihlerinde kullanılacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Kaynak: "www.memurlar.net" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim