Öğretmen Diyarı

MEB\'den yeni masallar...

19. Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararlar tartışma yarattı. En dikkat çeken kararlardan birisi ise masallar konusunda oldu. Bundan böyle okul öncesi ve ilkokullarda okutulan masallar İslami ve milli içerikte olacak.

 

Türkiye 'nin önümüzdeki dört yıllık eğitim politikalarının belirlendiği 19. Milli eğitim Şûrası'nda tartışmalı kararlara imza atıldı.

 

Kararlara göre, anaokullarında verilecek “değerler eğitimi” kapsamında, 36-72 aylık çocuklara okulda, “Allah kavramı ve Allah sevgisi” anlatılacak, “cennet ve cehennem kavramları” öğretilecek. En dikkat çekici kararlardan biri ise okul öncesi ve ilkokullarda okutulan kitaplarda yer alan masalların artık İslami ve milli içerikte olması

 

İŞTE BENİMSENEN ÖNERİLER

 

* Anaokullarında “değerler eğitimi” verilecek. Bu kapsamda, 36-72 aylık çocuklara okulda, “Allah kavramı ve Allah sevgisi” kazandırılacak, “cennet ve cehennem kavramları” öğretilecek

 

* Okul öncesi ve ilkokulda kullanılan eğitim aracı metinlerde Anadolu ve İslam kültürüne ait masal, hikaye, şiirlere yer verilecek.

 

* Mevcut durumda ilkokul 4. sınıfta başlayan zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi 1., 2. ve 3. sınıflara da getirilecek.

 

KUTLU DOĞUM HAFTASI RESMİ KUTLAMA OLUYOR

 

* Kutlu Doğum Haftası ve Aşure günü, Belirli Günler ve Haftalar kapsamına alınacak; okullarda kutlanması zorunlu hale getirilecek. Ancak öneride yer aldığı halde Alevilerin kutsal saydığı Muharrem ayının kapsamdan çıkarıldı.

 

* Fen Bilimleri dersinin adı Fen Bilgisi olarak değiştirilecek. Fen ve Sosyal dersleri ilkokul 4. sınıftan itibaren programa eşit şekilde dağıtılacak.

 

İNSAN HAKLARI KALKIYOR

 

* İlkokul 4. sınıfta 2 saat görülen İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersi kaldırılacak; konuları Sosyal Bilgiler dersinde verilecek.

 

* Ortaokullarda Türk musikisi makamsal sistemi, Türk musiki sazıyla öğretilecek.

 

* Ortaokullarda okutulan T.C. İnkılap Tarihi Atatürkçülük dersi programı gözden geçirilecek, güncel anlayışlar ve yöntemler doğrultusunda yeniden yazılacak.

Radikal

Anahtar Kelimeler:
MEBden Yeni Masallar...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim