Öğretmen Diyarı

MEB\'DEN \'SERBEST\' KIYAFET GENELGESİ!

Öğrenci kılık ve kıyafetleri konusunda ilgili mevzuatın uygulanmasında okullarımızda birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için;


1) Okullarımızda kılık ve kıyafet uygulamasında velilerce yapılacak olan oylama veya anket neticesinde velilerimizin çoğunluk kararına göre uygun görülecek öğrenci kılık ve kıyafetlerine, tüm öğrencilerce uyulmasının sağlanması, alınan kararın serbest rekabet ortamında, fırsat eşitliği sağlamak amacıyla, okulların ilan panoları ile web sayfalarında duyurulması.

2) Her bir okulda aynı tip kıyafet olması kaydıyla okullar arasında farklılıkların olmasına fırsat verilmesi.

3) Belirlenen kıyafetlerin öncelikle ekonomik, sade ve pedagojik esaslara uygun olması, farklı bir özellik arz etmemesi.

4) Okul arma ve rozeti gibi ayrıcalıklı işaretlerin öğrenci kıyafetlerinin dışında mümkün olduğunca ayrıca temin edilmesi.

5) Kıyafetlerin ve armaların temin edilmesi ile ilgili hiçbir şekilde zorlama ve sınırlamalar getirilmemesiokul aile birliklerince adres gösterilmemesi, satışının yapılmaması, serbest rekabet şartlarını ihlal eden yaklaşım ve yönlendirmelerden kaçınılması.6) Belirlenecek öğrenci kılık ve kıyafetlerinin kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı renklerde seçilmesi mümkün olmakla birlikte, kıyafetlerde sade ve düz renkseçimine dikkat edilmesi.

7) Öğrenci Kılık ve Kıyafetlerinin seçimine yönelik oylama veya anket çalışmalarının 4 yılda bir yapılması. Yapılan bu çalışmaların Mart ayı sonuna kadar sonuçlandırılması.

8) 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında, okullarımızda kılık ve kıyafet uygulaması için velilerce yapılacak olan oylama veya anket neticesinde velilerimizin çoğunluk kararma göre okul formasına karar verilmesi halinde bir önceki Eğitim ve Öğretim yılında (2012/2013) uygulanan kılık ve kıyafete devam edilmesi.

9) Okul Öncesi Eğitim Kumullarımızda, yönetmelik hükümleri ve eğitim programı ilkeleri göz önünde bulundurularak, öğrencilerin hareket ve serbest zaman etkinlikleri başta olmak üzere, eğitim etkinlikleri sırasında rahat hareket edebilmelerine imkânsağlayacak şekilde uygun giysileri giymelerinin sağlanması; velilere ağır ekonomikkülfet getiren kılık ve kıyafet giyme zorunluluğundan kaçınılması.

Gereğinin yukardaki açıklamalar doğrultusunda yerine getirilmesini önemle rica ederim.

Nabi AVCI 
Bakan
 
personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
nezahat akbaba 2 yıl önce

OKULLARDA ÖĞRENCİLERE SÖZDE DİLEKÇE YAZDIRILIYOR,NE YAZACAKLARI DİKTE EDİLEREK...12 EYLÜL ZİHNİYETİNE DEVAM..MALESEF ÖĞRETMENLLER BEYİNLERİNDEKİ POLİSTEN KURTULAMIYOR,KENDİLERİNİ BOŞLUKTA HİSSEDECEKLER GALİBA SABAHLARI ETEK BOYU SAÇ BOYU KONTROLÜ YAPAMAZLARSA.ÖĞRETMENLİKLERİ BU KADARLA SINIRLI OLAN ZAVALLILARA YAPACAK İŞ KALMAZ...İKTİDARLARI SARSILIR ,DİSİPLİN DİYE BİR ŞEY KALMAZ..HA TABİ BUNLARI İTİRAF EDEMEZLER DE EŞİTSİZLİKLERİN ORTAYA ÇIKACAĞI MARTAVALIYLA KANDIRIRLAR KENDİLERİNİ DE BAŞKALARINI DA YEMEZLR..BİLMEZLER Mİ Kİ ÖĞRENCİLERİN ELLERİNDEKİ CEP TELEFONUNDAN GİYDİKLERİ AYAKKABININ MARKASINA KADAR ZATEN EŞİTSİZLİKLER ORTADA BUNA DİRNMEK İÇİN NE YAPTINIZ DİYE SORMAZLAR MI ADAMA..HA Bİ DE MEYDANLARDA BAĞIRDIK ÇAĞIRDIK DAHA NE YAPALIM DİYENLERİN DE BU HİKAYEDE ''ÜNİFORMADAN ''YANA OLMASINA NE DEMELİ..

Avatar
fahrettin aytürk 2 yıl önce

bu kadar öğretmen düşmanı olmak garip.ama öğretmenler olarak bizler o görevleri yapmasak önce okulun nöbetçi müdür yard.sonra müdür sonrada milli eğitimin bütün bürokratları.bizler meraklı değiliz öğrencinin kaşına gözüne bizlerde serbest kıyafet istiyoruz ama kanunla sivil itaatsizlikle değil.bu nolacak peki.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim