Öğretmen Diyarı

MEB'den Özel Okullara Yeni Yasak

Dershanelerin özel okula dönüşümü adı altında dershaneleri kapatan hükümet, özel okulların da önünü kesmek için yeni bir adım daha atmış durumda. Özel okulların faaliyetlerini tanıtmasını engellemek için sınavlarda aldığı başarıların açıklanmasına yasak getirildi. Yasağa uymayan özel okullar ise kapatma cezası alacaklar. Uygulama kapsamında İstanbul'daki bir özel okul kapatma cezası aldı. Yasağa gerekçe olarak öğrenci mahremiyeti gösterildi. Ayrıca yasağın diğer bir uygulamasında da özel okullar artık isimlerinde "kolej" ibaresi kullanamayacak.


Bugün Gazetesinden Nesrullah Sonay'ın haberine göre uygulama kapsamında ilk ceza İstanbul'daki bir özel okula kesildi. Sınav birincilerini açıklayan okula 15 gün kapatma cezası verildi.


Uygulamaya eğitim Sendikalardan tepki geldi.


Uygulamanın siyaseten yapılan bir baskı olduğunu belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca,"MEB, öğrencilere destek vererek eğitimde özelleştirmeyi teşvik ederken bu okulların öne çıkmasını engellemek için böyle yasaklara başvuruyor. Muhtemelen paralel yapı bittiğinde özel okulların reklam yapması bizi rahatsız etmez diye açıklama yaparlar. Yapılan bu uygulama MEB'te bir ikileme sebep oluyor " diye konuştu.


Bakanlık Özel Okulları Ötekileştiriyor


Koyulan bu yasağın özel okulları ötekileştirmeyi amaçladığını belirten Aktif Eğitim Sen genel başkanı Osman Bahçe, "Bu yasakla MEB devlet okullarını sahiplenirken özel okulları ötekileştiriyor. Bakanlığın kurmak, kollamak ve yollarını açmakla mükellef olduğu özel okulları linç etmeye çalışması son derece yanlıştır. Kişisel-kurumsal, siyasi-idari hırs ve kinler nedeniyle özel okullarda eğitim gören geleceğimizin teminatı öğrenciler en büyük zararı görmektedir" dedi.

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim