Öğretmen Diyarı

MEB'den Okullara 'Ayet-Hadis'li Hayvan Barınağı

İstanbul Avcılar'da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilk ve orta dereceli okullara, Hayvan sevgisini 'Kuran ve sünnet ahlakını yaşayarak öğrenmeleri' amacıyla yerleştirilen kuş ve kedi yuvalarının üzerlerine Kuran-ı Kerim'den ayet ve hadislerin yer aldığı tabelalar asıldı.
Avcılar Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki ilkokul ve orta öğretim kuruma 11 kedi evi ve 22 kuş barınağı yerleştirdi.

Yuvaların Üzerine Ayet ve Hadis Asıldı

Kuş yuvalarının yanına ve kedi barınaklarının üzerine Kuran-ı Kerim'deki En'am Suresi 38'inci ayeti; "Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar da ancak sizin gibi bir ümmettir", Secde Suresi 7'nci ayeti "O ki yarattığı her şeyi güzel yaratmıştır" ve Hz. Muhammed'in "Can sahibi her varlığa yapılan iyiliğe sevap vardır" hadisinin yazılı olduğu levha da yapıştırıldı. 

Hayvanları Seversek İnsanları da Severiz

yapılan bu uygulamayla öğrencilerde bir hayvan sevgisi oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, "Hayvanları seversek, insanları da seveceğimizi düşünüyorum. Bu dinimizin en önemli emirlerinden biridir. Kuran'daki ayet ve peygamberimizin hadisini özellikle vurguladık, yazdık; 'Can sahibi her varlığa yapılan iyiliğe bir sevap vardır' diye. Çocuklarımıza hayvan sevgisini verirsek, onlara eziyet etmemeyi, yardımcı olmayı öğretirsek toplumun diğer katmanlarında da aynı davranışın sergileneceği düşüncesindeyiz." İfadelerini kullandı.

Hayvan Barınakları Nasıl Temizlenecek

Okullardan bir çoğunda hizmetli personel eksikliğinden dolayı öğrencilerin kullandığı tuvaletlerin temizliğinin bile zor yapıldığı düşünüldüğünde bu şekilde okul bahçelerine yerleştirilen hayvan barınaklarının nasıl temiz tutulacağı da kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Okul müdürleri, okuldaki görevlilerin kedi ve kuşların temizlik ve beslenmeleri ile yakından ilgileneceğini, ayda bir veterinerin gelip buradaki hayvanları sağlık kontrolünden geçireceğini, hafta sonunda daha fazla su ve yiyecek bırakacaklarını söyledi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim