Öğretmen Diyarı

MEB’den ‘Model Okul’ Geliyor

Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Avrupa Birliği’nin (AB) birlikte yürüttüğü Projesi kapsamında getirilen önerilerden biri de “model okul” oluşturmak, diğeri de şiddetin önlenmesinin öğrenilmesi programının müfredata girmesini sağlamak. Bu proje ile öğrencilere ‘şiddet’ anlatılacak ve farkındalık yaratılacak. Şiddetin önlenmesinin öğretilmesi programı ise okul müfredatına girecek

Proje kapsamında şiddetin önlenmesi için oluşturulacak “Model Okulun Temel Özellikleri” bir rapor halinde hazırlandı. Şiddetten arındırılmış bir okul ve öğrenciler için yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

FARKINDALIK OLUŞSUN: 

Okul, şiddet içeren davranışın boyutu ve öğrenciler üzerindeki etkisi konusunda ortak anlayış geliştirilmeli. Yani öğrencilerdeşiddete yönelik bir farkındalık sağlanmalı.

TARAMA YAPILMALI: 

Okulda şiddet taraması yapılmalı. Şiddet içeren davranışlar düzenli aralıklarla okultarafından incelenmeli ve şiddetin önlenmesine yönelik okul içi değerlendirme yapılmalı.

OLUMLU VE OLUMSUZ DAVRANIŞ: 

Olumlu sosyal davranışlar ve engellenmesi gereken olumsuz sosyal davranışlar anlatılmalı.

ŞİDDETTEN UZAK ORTAM: 

Şiddetten uzak bir eğitim ortamı oluşturulması için şiddetin sebepleri hakkında çalışmalar yapılmalı, strateji geliştirilmeli.

LİDERLER ÖRNEK OLMALI:

Sınıf başkanlığı gibi liderlik pozisyonundaki öğrenciler ve okul yöneticileri davranışlarıyla örnek olmalı.

SIFIR TOLERANS:

Şiddet içeren davranışlara sıfır tolerans gösterilmeli.

OKULDA OKUTULMALI:

Şiddetin önlenmesinin öğrenilmesi programı okullarda okutulmalı ve ulusal müfredata entegre edilmeli. Öğrenciler kendilerinin fiziksel ve duygusal zararlardan korunduklarını hissetmedikleri takdirde, sahip oldukları tam kapasitede öğrenemeyecekler.

DEMOKRATİK KATILIM:

Öğrencilerin okul organizasyonuna demokratik katılımı sağlanmalı. Öğrenci birliğine ve okul meclislerine sorumluluk verilmeli, strateji geliştirmede rol almaları sağlanmalı.

 


 

 


Kaynak: Habertürk

Anahtar Kelimeler:
meb den model okul geliyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol