Öğretmen Diyarı

MEB\'den MEBBİS Uyarısı

 Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS kullanıcıları için güvenlik uyarısında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Sistemleri(MEBBİS)'ne giriş yapılırken ''123456'' gibi çok basit şifrelerin kullanılmaması gerektiğini vurgulayan bakanlık yetkilileri kullanıcıların şifrelerini kimse ile paylaşmaması gerektiğini, bu zamana kadar paylaşmışsa bile ilgililerle irtibata geçip MEBBİS hesabını dondurması ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunması istendi. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın son günlerde bilgi hırsızları ile başı dertte. MEBBİS'e dadanan bilgi hırsızları yüz binlerce meb personelinin, başta öğretmenler olmak üzere kişisel bilgilerini çalmaya çalışıyor. Personelin TC kimlik numarasından hizmet yılına tüm kimlik ve kişisel bilgileri bu sistemler üzerinde bulunuyor. Bakanlık ayrıca bazı okulların e-posta yolu ile tuzağa düşürülerek şifreyi kendi elleri ile verdiğini belirtti.

 

Okulların ve özellikle öğretmenlerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan bakanlık, kolay şifrelerin değişitirilmesini, şifrelerin kimse ile paylaşılmamasını ve şüpheli bir durumda acilen suç duyurusunda bulunulmasını istedi. 

 

Hırsızların ise ele geçirdiği veya ele geçirmeye çalıştığı MEBBİS bilgileri ile neyi amaçladıkları kestirilemiyor. Bazı personelin kimlik bilgilerine ulaşan hırsızların tespit edilmesine çalışılıyor.

 

 

kaynak: Meb Medya - Özel Haber

Anahtar Kelimeler:
MEBden MEBBİS Uyarısı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol