Öğretmen Diyarı

MEB\'den Liselerde Bu Yıl Yaşanacak Sorunlara Yönelik Yeni Çalışma

AJANSKAMU.COM- ÖZEL HABER

01.08.2013 Perşembe günü Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, 81 ilden gelen Îl Milli Eğitim Müdürü ile istişare toplantısında bir araya geldi. Bakanlık çalışmaları ile ilgili görüş alışverişi yapılan istişare toplantısı iki oturumda Başkent Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

 

Söz konusu toplantıya, Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, Müsteşar Yusuf TEKİN, Müsteşar Yardımcıları ile Bakanlık Bürokratları katıldı.

Burada birçok önemli gündem konuşuldu. Ajanskamu toplantıda sır gibi saklanan konuşmalara ulaştı. En önemli konulardan biri  2013-2014 eğitim-öğretim yılında  9 uncu sınıfların liselere yerleştirilmesi. Milli Eğitim Bakanlığı  tüm liseleri Anadolu statüsüne getirip aynı zamanda ortaöğretimi zorunlu kılınca, SBS puanıyla Anadoluya gidemeyen ve Meslek Liselerine de gitmek istemeyen öğrencileri nasıl yerleştireceğinin çözümü tartışıldı. Bakanlık bu nedenle ;2012-2013 eğitim-öğretim yılında 9 uncu sınıfa kayıt olan öğrenci sayıları ile 2013-2014 eğitim-öğretim yılında  9 uncu sınıflar için belirlenen kontenjanlar ve tahmini  kapasitelerin belirlenmesi amacıyla 81 İl Müdürlüğüne ivedilikle istatistiki bir çalışma yolladı.

Bakanlık Ayrıca Genel liselerin dönüşümünden dolayı il/ilçe bazında yaşanması muhtemel sorunlar ile özellikle çözüm önerilerinin İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından özellikle belirtilmesini istedi.

Milli Eğitim Müdürlüklerinin e-posta adreslerine   gönderilen Ortaöğretim Kapasite Formu adlı çalışmanın  İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerince düzenlenerek, Bakanlığa  05/08/2013 Pazartesi Saat: 12.00´a (Bugün) kadar çok acele gönderilmesi istendi.

MEB inşallah kısa zamanda bu sorunu çözecek tedbirleri alır. Ajanskamu olarak başlatılan bu çalışmayı olumlu bi adım olarak görüyor ve destekliyoruz.

Yoksa Ortaöğretimde bu yıl Eğitim felç olacak.

 

 

AJANSKAMU.COM- ÖZEL HABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol