Öğretmen Diyarı

MEB'den Hafızlığa Teşvik

Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrasında ortaokul öğrencileri 1 yıl boyunca hafızlık eğitimi alabilecek. Bu süre içinde temel eğitime devam şartı da aranmayacak. Ayrıca yapılan sınavda başarılı olmaları halinde üst sınıfa geçebilecekler.


Orta Okula Ara Verebilecekler


Aydınlık Gazete'den Sinem Gülcan'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen ay yayınlanan hafızlık genelgesi yönetmelik oldu. Yeni yönetmeliğe göre ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri temel eğitime ara vererek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı hafızlık eğitimini alabilecek.


Sınavı Geçerlerse Bir Üst Sınıftan Devam


Hafızlık eğitimi bittikten sonra tekrar temel eğitime devam edilebilecek. Bu öğrenciler okula döndüklerinde devam edemedikleri derslerden alan öğretmenlerinin oluşturduğu komisyonca sınava alınacak. Sınavda başarılı olan öğrenciler hafızlık eğitimi süresince geçen dönem ortaokula devam etmiş sayılacak, bir üst sınıfa devam edebilecek.


Kılık Kıyafet Kurallarına Uymayan Öğrenci Sadece Kınanacak


Yönetmelikte bulunan bir değişiklik de kılık kıyafet ile ilgili. Yönetmelikte 'kılık-kıyafet kurallarına uymama' suçunun niteliği ve cezası değiştirildi. Kılık-kıyafet yönetmeliğine göre,'başı açık' kuralı kaldırılsa da öğrencilerin yüzlerinin açık olması gerekiyor. Öğrenciler sakal ve bıyık da bıraksa yırtık, şeffaf kıyafetler de giyse, siyasi sembol içeren simge ve yazıların yer aldığı fular, şapka, çanta gibi materyaller de kullansa, dövme ve makyaj da yapsa, piercing de taksa  yalnızca kınama cezası alacak. 

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim