Öğretmen Diyarı

MEB'den görme engelli öğrencilere e-Okul engeli!

EGED Genel Sekreteri Aydın, konuyu MEB'e ilettiklerini, ancak ''Yapılacak bir şey yok'' yanıtı aldıklarını belirtti
2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının ilk yarısının tamamlanmasına günler kala öğrenciler ve veliler karne heyecanı yaşıyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geliştirilen e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, görme engelli öğrenciler ve velileri için engel oluşturuyor. Görme engelli kullanıcılar sistem kendileri için erişilebilir olmadığından tek başına okul-haberleri.html title='e-okul haberleri'>e-okul-haberleri.html title='e-okul haberleri'>e-okul sistemini kullanamıyor.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ''Görme engelli kullanıcılar sistem kendileri için erişilebilir olmadığından tek başına e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi'nden yararlanamıyor. Görme engelli bireyler bilgisayarı ekrandaki öğeleri sese çeviren ve 'ekran okuyucu' adı verilen yazılımlar aracılığıyla kullanıyorlar. Bu yazılım sayesinde internette araştırma yapmaktan belge hazırlamaya, e-posta kontrolü yapmaktan program kodlamaya kadar birçok işlemi yapabiliyorlar. Ancak bu işlemleri yapabilmelerinin önündeki en büyük engel internet siteleri ve programların erişilebilirlik kurallarına göre uyumlu olmaması" ifadelerine yer verildi.

YETKİLİLER İLGİSİZ

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Çorum'da yaşayan görme engelli bir veli Ali Ekber Cengiz, oğlunun da görme engelli olduğunu belirterek, e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ni kullanamadığı ifade edildi. Bu durumun incitici olduğu belirten Cengiz, yetkililerin ilgisizliğine tepki gösterdi.

'SONUÇLARI KENDİ BAŞIMA GÖREMİYORUM'

Sivas'ta yaşayan 11. sınıf öğrencisi görme engelli Amine Ennur Aksoy, "Eğitimim sırasında bilgisayarımdan ve diğer teknolojik materyallerden faydalanmam sayesinde, iki yıldır okul birincisi oluyorum. Fakat yaptığım çalışmanın sonuçlarını tek başıma göremiyorum. E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde güvenliği sağlamak için önüme 5 fotoğraf konuyor ve kendi resmimi seçmem isteniyor. Sınavlarımı bile tek başıma yaparken sınavdan aldığım notu, erişilebilir olmayan güvenlik uygulaması yüzünden kendi başıma göremiyorum" diye konuştu.

MEB: YAPILACAK BİR ŞEY YOK

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Genel Sekreteri Av. Bayram Şahin Aydın, sorunu MEB Bilgi İşlem Dairesi’ne yazılı ve sözlü olarak durumu defalarca aktardıklarını, ancak birim amirinden "Yapılacak bir şey yok" şeklinde bir e-mail aldıklarını da söyledi.

Kaynak: Birgün Gazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol