Öğretmen Diyarı

MEB\'den Ekders ile İlgili Hatalı Görüş Yazısı

MEB İnsan Kaynaklarıi Görevlendirmeler ile İlgili Yanlış Görüş Bildirdi

MEB İnsan Kaynakları  Görevlendirmeler ile İlgili Yanlış Görüş Bildirdi
Hata 1:
MEB İnsan kaynakları  görevlendirmeler ile ilgi görüş yazısında  2014-2015 yılı Eğitim öğretim ve Bilim Hizmet koluna ilişkin toplu sözleşmenin   5.maddesini atıf yapmış.Bu madde yapılan  düzenleme sadece yönetici  görevlendirmelerini   kapsamaktadır.
 
Ancak  MEB  İnsan kaynakları  görevlendirmeler ile ilgili yukarıdaki  görüş yazısının açıklamalar kısmında    “Toplu Sözleşmenin yukarıda belirtilen hükmüyle ;geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler “ şeklinde düzenleme yapmış ;kendi görüş yazısında içerisinde madde metninde olmayan öğretmenlerinde aynı yöneticiler gibi değerlendirileceğini bildirmiştir. Öyle gözüküyor ki öğretmen kelimesi yanlışlıkla eklenmiş çünkü madde metninde sadece yöneticiler şeklindedir.
 
 Çünkü öğretmenler ek ders esaslarının 16.maddesine göre ister ek dersi olsun ister olmasın buna balkımaksızın 18 saat ek ders ücreti alır.Yöneticiler Toplu sözleşmenin 5.maddesine göre hangisi fazla ise onu alacaktır.
 
 Hata 2:
Yine açıklamanın son paragrafında müdür yardımcısının asli görevine ait ücreti alması gerektiği şeklinde yazılmıştır. Buda yanlış bir açıklama 5.madde gereği müdür yardımcısı  görevlendirildiği makamın ücreti yüksekse görevlendirildiği makamın eğer kendi asli görevinin ücreti yüksekse asli görevinin ücretini alamsı gerekir.
 
Yukarda Anadolu lisesi müdür yardımcısı kendi ücretini değil doğal olarak kendi ücretinden daha fazla olan müdürlük ücretini 5.madde gereği alamsı gerekir.
Hata 3
Görüş içerisinde geçici görevlendirme şeklinde tanımlama yapılmıştır.Geçici görevlendirmeyi düzenleyen MADDE 21- Yürürlükten kaldırılmıştır. (24/11/2008-2008/14575 B.K.K.)
Görüş yazısında ekders esaslarını 16 maddesine göre görevlendirme yazılması gerekirken yanlışlıkla geçici olarak görevlendirme şeklinde  yazılarak yürürlükten kadırılan maddeye göre görüş yazılmış.
Not:Ekders esaslarını 16. maddesine  göre yapılan görevlendirmelerde kadronun boş dolu olması gibi esasların vekalet görevini düzenleyen 22.maddesindeki şartlar söz konusu değildir.
Selam ve Saygılarımla
Fatih Genç
 Eğitim Yöneticisi
Kaynak: kamuajans.com/Ankara
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim