Öğretmen Diyarı

MEB\'DEN DARBE YİYEN YİYENE!

PERSONELMEBHABER.NET/ ÖZEL HABER

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı bilerek veya bilmeyerek önüne gelene kazık atıyor.

 

Yüksek puanlarla sınıf öğretmenliği bölümünü yazıp okuyan ve böylece daha çabuk atanacağını – haklı olarak- düşünen binlerce öğrenci 4+4+4 sürpriz kazığıyla ya atanamadı ya da atandığı dağ başı köyünde uzun uzun yıllar çalışmak zorunda kaldı.

 

Sınava girip yerini yurdunu terk eden binlerce eğitim yöneticisi kendisini kadrolu ve ihtisas sahibi yönetici sanırken bir de ne görsün, 14 Mart 2014’te 6528 sayılı kanunla tüm kazanımları sıfırlanmış. Eğitim yöneticileri asrın kazığını yemiş oldu.

 

Kadrolu yöneticilik yaparken ya da şube müdürüyken eğitim uzmanı yapılan il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri sadece bununla kalmadılar bir de maaşları haksız ve hukuksuz şekilde dondurularak maddi kazık da yemiş oldular.

 

İşin ilginç yanı il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleriyle ilgili AYM’nin vereceği olumlu bir kararla elan görevlendirme olan kişiler de ayrı bir kazık yemiş olacaklar.

 

Yıllarca MEB’e bağlı ve mevzuat güvencesinde çalışan ve buna güvenerek bir düzen kuran binlerce dershane öğretmeninin yediği kazık öyle böyle değil. Önce kadroya alınacakları söylendi ama gidişat hiç de öyle görünmüyor.

 

Bu arada unutmadan asıl kazığı da öğrenciler yemiş olacak, şöyle ki: MEB siyasi bir kararla dershaneleri kapatınca çözüm olarak da halk eğitim merkezleri kanalıyla okullarda kurs açacağını ilan etti. Bu dahiyane buluş herkesi heyecanlandırdı! Ancak bırakın Doğu illerini Batı illerinin birçok ilçe, kasaba ve köyünde bile binlerce öğretmen açığı var. Ücretli öğretmenlerle bu açık nasıl kapanacak ve bahse konu kursları kim verecek doğrusu merak konusu.

 

Anadolu Öğretmen Liselerinde çalışan öğretmenlik meslek bilgisi dersleri öğretmenleri anılan okulların kapatılmasıyla ‘gereksiz’ gibi bir boşlukla karşı karşıya kaldılar, bu da asrın kazığı oldu.

 

Burada PDR mezunlarına da bir paragraf açmak gerekiyor. Bilinen bir gerçek ki izahı ayrı bir yazı konusu olan sebeplerle rehber öğretmenler eğitim camiasında çok sempatik bulunmazlar. Ancak şu bir gerçektir ki PDR mezunları çok yüksek puanlarla bu bölümlere girmişlerdir. Felsefe mezunlarının rehber öğretmenliğe atanması PDR bölümlerine ayrı bir kazık atmak olacaktır.

 

MEB’den kazık yiyenlerin listesi uzar da uzar. Şimdilik son olarak okul öncesi öğretmenlerinden bahsetmeliyiz. Önce 60 aya düşürülen sonra 65 ayda karar kılınan okula başlama yaşı okul öncesi öğrencilerinde önemli azalmaya sebep olmuş ve bu da okul öncesi öğretmen ihtiyacını azaltmıştır. Çok değil daha 2011’de okul öncesinin zorunlu olmasıyla ilgili pilot uygulamaya başlanmış ancak daha sonra bu uygulamadan vaz geçilmiştir.

 

Fatih KUL

Kaynak: personelmeb.haber.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim