Öğretmen Diyarı

MEB\'den Bilgi Güvenliği Yazısı

 

Bilgi ve sistem güvenliği anlamında kurum politikalarını hiçe sayma, durumlar tespit edilmektedir.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, 5651 sayılı “İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN”gereği, sistem ve kullanıcı bazlı güncel politikalar sebebiyle gerçekleşmesi olası tehditlere karşı çeşitli güvenlik ürünleri kullanılmaktadır. Bu güvenlik ürünleri ile intranet ve internet trafiğini sağlıklı yönetebilmek, olası siber saldırılara karşı önlem almak amaçlanmaktadır. 11 Nisan 2012 tarihli 565 sayılı “Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi” ile kurum çalışanlarımıza, uyulması gereken kurallar, olması ve olmaması gereken tasarruflar açıklanmış olmasına rağmen bakanlık personelimizin bir kısmının uygulanan çözümleri aşmaya yönelik girişimlerde bulundukları tespit edilmiştir. Bilgi ve sistem güvenliği anlamında kurum politikalarını hiçe sayma, uygulanan filtreleme çözümlerini delme, gereksiz yüksek trafik oluşturma, antivirüs uygulaması kullanmama, güvensiz yazılım kullanma vb. durumlar tespit edilmektedir.

 

Web filtresini atlatmaya yönelik uygulamalar çalıştırıldığında (ultrasurf, freegate, hotspot, tunnel vb.), Botnet tarzı zararlı uygulamalar ile kullanıcı bilgisayarlarının da  bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği görülmektedir. Son dönemlerde özellikle bu konularda çok ciddi  güvenlik açıkları ortaya çıkmakta bu da özel verilerin bilgisayar korsanlarının eline geçmesine yol açmaktadır. Başkanlığımız,  resmi olarak kullanımı zorunlu olan Kurumsal  Mcafee  antivirüs uygulamasının kullanılmadığı gibi durumlarda ilgili kullanıcının  erişimi engellemektedir. Bu sebeple bakanlık hattını kullanan kullanıcıların Bakanlık denetiminde uygulanan güvenlik politika ve kuralları  çerçevesinde davranmaları gerekmektedir. Aksi halde Başkanlığımızın  27/02/2014 tarih ve 861980 sayılı yazısı doğrultusunda, güvenlik politikalarını aşma konusunda ısrarcı davranış sergileyen personel hakkında gerekli yasal süreç başlatılacaktır.

 

Bu çerçevede İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki kullanıcıların yukarıda belirtilen güvenlik kuralları çerçevesinde davranmaları gerekmektedir. Güvenlik politikaları konusunda tüm yetki ve uygulama kriterleri Başkanlığımız tarafından belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Konu ile ilgili olarak karşılaşılan problemlerde koordinasyon İl MEBBİS Yöneticileri tarafından sağlanacaktır.

 

İnternet ve Bilgi Güvenliği

 

Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi

 

5651 Sayılı Yasa 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim