Öğretmen Diyarı

MEB’den ‘angarya’ yönetmeliği

Belediye sınırları içerisinde olduğu için okul dışı görevlerde yol ve yemek ücreti yerine ek ders karşılığı hizmet veren öğretmenler artık maaş karşılığı olarak bu görevleri yerine getirecek. Yönetmelik değişikliğinin angaryaya dönüşebileceğini belirten eğitimciler, “Bu değişiklik ileride okullardaki sosyal etkinlik, nöbet ve rehberlik hizmeti gibi görevlerde de ek ders ücreti uygulamasının kaldırılmasının ilk adımı olabilir” değerlendirmesinde bulundu. Mesleki eğitim kurumları ve meslek liselerinde norm fazlası öğretmen sorununu çözemeyen bakanlık, öğretmenlerin okul dışında öğrencilerin staj takip görevlerinde ek ders ücretini kaldırdı. Bu kapsamda öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, mesleki rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları görevler ek ders kapsamı dışına çıkarılarak, maaş karşılığı hizmete dönüştürüldü. Ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilen ve işletmelerin okula uzaklığı, öğrenci sayısı gibi kriterler esas alınarak hazırlanacak programlar ile mesleki eğitim merkezlerinde büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati, meslek liselerinde ise büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saat, geçmemek üzere okutabilecekleri çalışmalar da ek ders kapsamı dışına çıkarıldı.

Otelcilik liseleri

Belediye sınırları içinde olmasından kaynaklı verilemeyen yevmiyelerin yerini tutan ek ders ücretlerinin kaldırılması ve maaş karşılığına dönüştürülmesine ilişkin karar, okul dışı görevlerin angaryaya dönüşebileceği eleştirilerini de beraberinde getirdi. Öğrencilerin turizm dönemi olması nedeniyle tesis ve otellerde Nisan - Ekim ayları arasında staj yaptığı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğretmenlerinin dersleri olmaması ve maaş karşılığı 20 saat dersin doldurulamaması ve bu kapsamda staj koordinatörlüğü karşılığı aldıkları ek ders ücretinin kaldırılması da tepkiye neden oldu.

Suriyelilere ek ders

Mesleki eğitimdeki öğretmenlerin ek ders ücretlerini tırpanlayan Bakanlar Kurulu, Suriyelilerin eğitimi için ise ek ders kapısını sonuna kadar açtı. Yapılan değişiklik kapsamında geçici koruma altında bulunan yabancı uyruklular için açılan kurslarda ve geçici eğitim merkezlerindeki görevleri ek ders kapsamına aldı. Düzenleme ile Suriyeli mülteciler için kurulan ancak MEB tarafından yeni eğitim dönemine kadar kapatılacakları açıklanan geçici eğitim merkezlerine haftada 30 saate kadar ek ders ücreti alınabilmesinin önünün açılması da dikkat çekti

Ozan Çepni

Kaynak: Cumhuriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim