Öğretmen Diyarı

MEB\'DEKİ SKANDALI VALİ SAVUNDU

Diyarbakır Bağlar’da 872 çocuk tüm kimlik bilgileriyle fişlendi. İki ilçenin milli eğitim müdürü görevden alınırken, vali fişlemeyi savundu

Diyarbakır’da Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, çocuklar üzerinde yürüttüğü fişleme çalışmasını açık etti, hatta kurumun Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi internet sitesinde paylaştı. 872 çocuğun fişlendiği “Suça sürüklenen çocuklar1.pdf” adlı dosya, “suça sürüklenen çocuklar acele ve günlüdür önemli” başlığıyla kurumun internet sitesinden yayımlandı.

 

Dosyanın bir bölümünde “2 Ekim 2014-1 Aralık 2014 tarihleri arasında hakkında adli işlem yapılan” 410 çocuğun adları ve soyadları, TC kimlik numaraları, anne ve baba adları, doğum yeri ve tarihleri, ikamet adresleri ile şubeye geliş nedenleri listeli olarak yer aldı.

 

Bir başka bölüm ise “2014 yılında sokakta çalışan/çalıştırılan çocukların listesi”nden oluştu. Listede de 416 çocuğun aynı bilgileri bulundu.

 

“Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilen çocuk listesi” adlı belgede ise polis merkezine başvurmuş 46 mağdur çocuğun tüm kimlik bilgileri yer aldı. Belgede bu 46 çocuğun şubeye geliş nedenleri başlığı altında tecavüz, cinsel istismar ve zorla alıkonulma gibi maddeler sıralandı.

 

Okullara ‘fişlemeye katılın’ talimatı

 

Dosya ile birlikte okul müdürlüklerine talimat da gönderildi. Talimatta “Çocuklarla ilgili bir incelemeye esas olmak üzere ekli listede bilgileri bulunan çocukların hangi okullarda öğrenim gördüklerine ait bilginin ivedi olarak ‘[email protected]’ resmi mail adresine gönderilmesi” istendi.

 

İki ilçe müdürü görevden alındı

 

Fişleme belgelerinin ortaya çıkmasının ardından Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında görevden alındı.

 

Soruşturma kapsamında görevinden alınan bir diğer yetkili de Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu

Fişlemenin amacı çocukları korumakmış!

 

Fişleme belgelerinin ortaya çıkmasının ardından Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy bir açıklama yaptı. Daha önce kent genelindeki eylemlere katılan çocukların ailelerine 500 lira ceza kesilmesi hakkında çalışma yaptıklarını hatırlatan Aksoy şöyle dedi:

 

Çocukların yeri okullar ve ailelerinin yanıdır. Sokaklar risklidir, tehlikelidir. Bu anlamda çocukların sokaklardan uzak tutulması öncelikli hedefimizdir. Okullarda rehber öğretmenlerimiz çocuklarla ilgili çalışmalar yürüttü. Bunlara zaman zaman farklı adlar vermek suretiyle fişleme dendi, başka bir şey söylendi, birtakım değerlendirme ve tespitler yapıldı. Amacımız çocukları topluma ve okula kazandırmaktır.

Suç duyurusunda bulunulacak

 

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Gazal Bayram Koluman ise çocukları fişleyenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Çocuk Hakları Koruma Kanunu ve uluslararası sözleşmelere atıf yağan Koluman, “Hiçbir şekilde çocukların kimlik bilgilerinin paylaşılması, suça karışmış olmalarının ya da onlara yönelik olan bilgilerin paylaşılmaması, bunların gizliliği, çocuk hakları hususunda önemlidir” dedi.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim