Öğretmen Diyarı

MEB’deki Kıyak’lar

Yakın geçmişte Emniyet teşkilatında ki maaş ödüllendirmeleri basına yansımıştı
Belli kişiler onlarca kez ödüllendirilmiş, toplamda milyon Türk Lirası ile ifade edilen ödüllendirmeler yapılmış, bu ödül miktarları da “himmet” adı altında camianın kasasına girmişti.
 
Yine önceki hafta MEB, üç başarı belgesine sahip öğretmenlere, üstün başarı ve dolayısıyla da maaş ödüllendirmesi için ilçe ve illerden isimler istedi. Ödül yönetmeliği gayet açık ve somut projelere dayanmaktadır. Ancak bu sade vatandaş için geçerli olsa gerek. Zira il ve ilçelerin üstün başarı için teklifte bulunduğu (bulunmak zorunda kaldığı) isimler oldukça dikkat çekici. Bir camianın ilçe milli eğitim imamları ve önde gelen ağabeyleri gözlerden kaçmıyor. Bu durum bugünün bir sonucu değil. Zira geçmiş iki-üç yılda bu sözüm ona başarılı eğitimciler için tüm belgeler hazır hale getirilmiş. Sadece buradan hareketle, MEB’de ki değişimin geç kalmış bir değişim olduğu ortaya çıkıyor.
 
MEB, üstün başarı belgeleri için il ve ilçelerden giden (zorunlu) teklifleri incelemeye almalıdır. Gerçekten hak edenler varsa hangi guruptan, hangi cemaatten, hangi sendikadan olursa olsun hakkı teslim edilmelidir. Eğer bir çete anlayışı içerisinde başarı belgeleri verilmiş ve şimdi üstün başarıya dönüştürülüyorsa gereği yapılmalıdır.
 
Sadece bununla yetinilmeyip, tüm kamuda değişimi bugüne kadar engellemeye çalışan siyasiler ve bürokratlardan da hesap sorulmalıdır. Aksi halde köstebek gibi alttan oymalar devam edecektir.
 
gazetekamu.com

Anahtar Kelimeler:
MEB’deki Kıyak’lar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol