Öğretmen Diyarı

Meb'de Yönetmelik Hastalığı !!


Okul Aile Birliği Yönetmeliği: 9 Şubat 2012 de yayınlandı. Tam 9 kez değişikliğe uğradı. Sonuç: Kantinler kiraya verilemiyor, Spor salonu vb. İşletilemiyor,Okullarda Okul Aile Birliği ve İdare arasında kopukluklar oluyor.


 


Norm Kadro Yönetmeliği:  18 Haziran 2014 te yayınlandı. Yayınlanması ile birlikte tüm okullarda bir çok branşta öğretmenler ve idariciler norm fazlası durumuna düştü. Yönetmelikte belirlenen zamanlara uyulmadığı için norm güncellemeleri hatalı yapıldı. Haziranda norma giren bir öğretmen Eylül’de norm fazlası oldu.


 


Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yön.:  Herkesin bildiği adı ile yazalım rotasyon yönetmeliği yayınlanması ile birlikte fırtınalar koparttı. Önce rotasyon 8 yıl dendi ama bu yıl 12 yılını dolduracaklara uygulanacak dendi, birçok öğretmen zorunlu rotasyona kalmamak için alelacele il içi tayin isteyip gitti. Daha sonra MEB top benim dedi kuralı ben koyarım: 12 yıla çıkarttım ama bu yıl 15 yılını dolduranlara uygulayacağım. Zaten tüm paydaşların katıldığı yönetmelik çalıştayında alınan karar uygulansaydı bu değişikliklere gerek kalmayacaktı. Tüm öğretmenlerde huzursuzluk yaratan bir yönetmelik olarak akıllarda kaldı.


 


Ek Ders Yönetmeliği:  Belki de MEB yönetmeliklerinin içindeki en ucube yönetmelik. Müdür tüm okullarda müdür iken, müdür yardımcısı tüm okullarda müdür yardımcısı iken ben Meslek Lisesine Haftada 30 Saat ek ders vereceğim, İlkokulda ki zaten az çalışıyor ona haftada 20 saat yeter diyen bir yönetmelik. Branş öğretmeni çok zorlanıyor onun maaş karşılığı 15 saat olsun 15 saat ek ders alsın, sınıf öğretmeni zaten o kadar yorulmuyor ona maaş karşılığı 18 girsin 12 saat ek ders yeter diyerek öğretmenleri arasında ayrımcılık yapabilen bir yönetmelik.


 


Aslında bu örnekleri çoğaltmak mümkün peki her yazımda sorduğum ve verdiğim gibi çözüm ne: Yönetmelikler eğitimden, sınıflardan, okullardan ve öğrencilerden kopuk Bakanlık Bürokratlarının 5 Yıldızlı otellerde masa başlarında hazırladığı yönetmeliklerden olmamalı. Bir yönetmelik hazırlanacaksa tüm paydaşlar olaya dahil edilmeli, kararlar alınmalı ve uygulanmalı. İş bitince dur bi de Bakan’a soralım deyip rafa kaldırılıp bildiğimi okurum anlayışı yıkılmalı.


personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol