Öğretmen Diyarı

MEB\'DE YENİ SKANDAL!

MEB Dershanelere natif olarak ortaya koyduğu Okullardaki kurslara öğrencilerden ilgi olduğunu ancak Öğretmenlerden ilgi hiç olmadığını yazıp çizmiştik ve MEB'i yeni kriz konusunda uyarmıştık. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı; “Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi” ile okul kurslarını yayınladığı takvimde 20 Ekimde başlatması gerekiyordu. Bu  kursları 1 hafta erteledi ve 27 Ekim tarihine aldı. Ancak Ekim ayı bitti ve kurslar malesef hala açılamadı. Bu gidişle de açılacak gibi görünmüyor.

 

Çünkü MEB ya sorunu çözmek istemiyor, ya kursları vermek istemiyor, ya da tamamen bitirmek istiyor. 

 

Nedeni belli. Öğretmen yok. Evet MEB kurslara öğretmen bulamadı. Eğitim Bir Sen bu konuda MEB'i uyarmış ve girişimde de bulunmuştu ama MEB'den hala somut adım atılmadı. Neredeyse 2 hafta geçti ve ciddi ne bir açıklama var ne de kamuoyunu aydınaltacak bir gelişme.

 

Şimdi sıkı durun MEB öğretmenlerin kursları talep etmemsi üzerine yeni bir şeyi devreye sokmaya hazırlanıyor. 

 

Ücretli öğretmenler. 

 

Evet yanlış duymadınız. MEB Ücretli öğretmenlere okullarda kurs verdirmeye hazırlanıyor. 

 

Yaptığımız araştırmalarda birçok il ve ilçede Sene başında ücretli öğretmenlik başvurusu yapan öğretmenlerin dosyaları tek tek raflardan inidirildi ve tek tek inceleniyor. Bazı illerde ücretli öğretmenler telefonlarla aranmaya başlamış bile. 

 

NE diyelim ! Yaklaşan bu büyük bir krizi yönetemeyeceği çıkardığı yönergeden belli olan bir Bakanlık Öğretmenleri mi cezalandırıyor, Öğrencileri mi cezalandırıyor, Kendini mi cezalandırıyor! Anlamak mümkün değil!

 

Bilen birileri varsa beri gelsin.

 

Ne diyelim Allah akıl fikir versin. Eğitimin akasaklıklarından ortaya çıkan dersaneciliği bitireceğini söyleyip de daha yolun başında işi yüzüne gözüne bulaştıran beceriksiz bürokratlar olduğu müddetçe MEB daha çok komik duruma düşecektir. 

 

MEB kafasına şunu iyi sokmalı ...

 

Öğretmenler Ömer Dinçer ve sonrasında hep haksızlığa uğradılar ve Malie bürokratlarınca komik rakamlara talim ettirildiler. Aslında bu MEB'e ve hükümete ciddi bir uyarıdır. Öğretmenler sizin keyfinizin istediği gibi zorla çalıştırabileceğini düşündüğünüz kimseler değillerdir. Bunu anlamamakta ısrar etmek memlekete zarar verecektir. 

 

Bir an önce MEB'deki Kariyer ve ücret düzenlemesini hayata sokup öğretmenlere mesleği teşvik etmelisiniz. Bu saçma yönergeyi de bir dakka bile gecikmeden revize etmelisiniz. 

 

Suçu öğretmene atmak basitlktir. Hükümetsiniz elinizi tutan yok. Doğuda öğretmen sorununu da, okullardaki kursları da Maliye Bakalığına vereceğiniz tek bir talimatla çözebilirsiniz. 

 

Her defasında söylediğiniz "Kusura Bakmayın Bakkal Dükkanı Yönetmiyoruz" sözünüzün bir anlamı artık kalmamıştır. Kusura bakmayın ama MEB bakkal dükkanı değilse, Öğretmenler de bakkal dükkanı çırağı değil. 

 

Bu böyle biline....

 

Mustafa M. KURTARAN

kaynak: Ajanskamu.com

Anahtar Kelimeler:
MEBDE YENİ SKANDAL!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim