Öğretmen Diyarı

MEB\'de Önünü Gören Kimse Yok!

MEB’de küskünler ordusu geliyor

MEB’de geleceğe güvenle bakan kimse kalmadı.

Öğretmen rotasyon endişesi taşıyor.

Müdür, yardımcısı ve başyardımcısı görevleri sona erdi ve ne olacağı belirsiz.

Göreve gelen şube müdürleri iptal edilen sınavla ilgili belirsizlik içerisinde, ne olacağı belli değil.

Görevden alınan ve elan eğitim uzmanı olan eski yöneticiler hala ‘sudan çıkmış balık’ psikolojisinde.

Görevlendirmeyle ilçe milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcısı olarak görev yapanlar kadro belirsizliği ve AYM’nin muhtemel iptal kararından dolayı tedirgin ve ürkek.

Öğrenciler sık sık değişen sınav sisteminden dolayı sersem gibi olmuş durumdalar.

Dershanelerde çalışan binlerce öğretmen istikbale güvenle bakamıyor.

Veliler çocuklarına nasıl ve nerede eğitim aldıracakları konusunda ziyadesiyle karamsarlar.

Öğretmen adayları tıkanan atamalar ve plansız eğitim fakültelerinden dolayı umutlarını kesmiş durumdalar.Kısaca MEB’le organik ya da inorganik ilişkide olan herkes saçma sapan bir psikoloji içerisindeler.

MEB yönetimi durup dururken binlerce kişiyi hem kendisiyle hem de sistemle kavgalı hale getirdi.

Kısa süre sonra eğitim kurumu yöneticilikleriyle ilgili değerlendirmeler başlayacak. Bu değerlendirmeler sonunda yönetici olamayan binlerce kişi bu küskünler ordusuna katılacak. Üstelik yönetici adaylarını değerlendirenler arasında henüz reşit bile olmamış öğrenciler bile olacak. Seçme ve seçilme yaşında olmayan ve hukuken velisinin velayetine muhtaç olan çocukların değerlendirmeleri olası bir davada kesinlikle iptal edilecektir. Üstelik 6 aydan daha az süreyle ilçe milli eğitim müdürlüğü yapanların değerlendirmeleri de hukuken geçersiz sayılacaktır.

Şu an itibariyle eğitim kurumları yönetilememektedir. Durumlarının belirsizliğinden dolayı işe güce bakamayan yöneticiler kurumların en belli başlı işlerini bile otomatiğe bağlamış durumdalar.

Üstelik hem yöneticilerin görevden alınması hem de dershanelerin kapatılması AYM tarafından engellenirse seyreyleyin gümbürtüyü.

Bunca zaman kaybının, emek kaybının ve maddi kaybın sorumlusu olmayacak mı? MEB’in her alanda sürüklendiği bu kaosun neticesinde kimseye hesap sorulmayacak mı?

Örneğin kimse: ‘Danıştay’ın içtihatları ortadayken ve her kesim tarafından önceden uyarılmışken sadece mülakat puanıyla şube müdürü atadınız, atananlara yolluk-yevmiye ödediniz. Sonra iptal edip binlerce kişiyi yeni yerlerine gönderirken yine yolluk-yevmiye ödeyeceksiniz. Göz göre göre oluşan bu kamu zararını hesaplayın da sizden tazmin edelim!’ demeyecek mi?

Adil TÜRK
Personelmeb.net


  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim