Öğretmen Diyarı

MEB’de Okul Müdürlerini Değerlendirme Komedisi devam ediyor

 MEB’de şube müdürleri nin ataması sorunu il .ilçe MEM müdürleri ataması derken okul yöneticilerini değerlendirme süreci arka sıralarda kaldı fakat Okul ve kurum Yöneticilerini değerlendirme süreci takvime göre devam ediyor.Durmak yok yola devam..
MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre , ilçe MEM Müdürleri ve şube müdürlükleri ile birlikte okul aile birlikleri, okul öğretmenleri,öğrencileri, okul müdürlerini değerlendirme yapıyor veya yapacaklar ve bunu da somut rakamsal olarak puanlaması yapıldıktan sonra okul müdürlerine devam mı tamam mı sorusu net olarak cevaplanmış olacaktır. yani ak ve kara 15 ağustosta belli olacak. Ammaaa! ..
Şimdi realiteye bir bakalım. Puanlamada okul %40 ilçe %60 söz sahibi iken hiçbir öğretmen okulunda müdürü ile karşı karşıya gelmek istemez. Sonuçta iş huzurunun bozulması riski de vardır. Veli de aynı şekilde çocuğu o okulda eğitim almaya devam edecek ve yöneticiyle yüz yüze bakacaklardır. Ayrıca verecekleri puanlar belirleyici olmadığını da düşüneceklerdir. Bunun yanında değerlendirme soruları belgeye dayalı olmayan sübjektif soruları içerdiğinden hukuki anlamda da sorumluluk sahibi olacağı düşüncesiyle yapacağı değerlendirmede daha dikkatli olma yolunu seçecekler midir bilemeyiz.İşte okul müdürlerini değerlendiren şahıslar okuldaki iç faktörlerin etkisi ile karşılıklı kaygılar içinde değerlendirme yapacaklar
. Okul müdürünü değerlendiren öğrenci, öğretmenler ve velilerin değerlendirmesi ne kadar objektif olabilir? Velilerin ve öğrencilerin kaygı ve endişelerini siz gidermediğiniz takdire okul müdürlerini objektif değerlendirmeleri mümkün değildir.Yukarda belirttiğimiz nedenler değerlendirme yapacaklar üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır.Bu durum Okul idarecilerinin puanlamacılar üzerinde baskı kurmalarına neden olacağı açıktır ve değerlendirmeler kesinlikle sağlıklı olmayacaktır.
Diğer taraftan MEB’in en büyük yanlışı okul müdürünü öğrenci, veli ve öğretmenin denetlemesi veya puanlaması saçmalığıdır. Siz müdür olsanız bu okulda, disiplin sağlayıp başarılı olabilir mi siniz? Eğer olurum diyen varsa saçmalıyordur. Bundan sonra okullarda eğitimde disiplin ve başarının sağlanması Allah’a kalmıştır. Bu yönetici görevlendirme yönetmeliği değişmez ise MEB eğitim sistemi mevta olur da kimse diriltemez. MEB de birileri bu hatayı görüp de müdahale etmeli aksi halde eğitimdeki yozlaşmanın önüne geçilemez.
Bir başka saçmalık örneği de Okul İdarecisini ilçe MEM Müdürleri ile şube müdürlerinin değerlendirmesi,   Böyle bir durumda ilçe müdürlüklerine ağır sorumluluk düşmektedir. Okulundan tam puan almış veya değerlendiricilerin çoğunluğundan olumlu puan almış bir yöneticiye ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak puan vermemek gibi bir sorumluluğun altına tek başlarına imza atacaklardır. Bu hem hukuki sorumluluğa hem de vicdani rahatsızlığa neden olacağı bir gerçektir. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri şöyle bir yöntemi de seçmeleri ihtimal dâhilindedir; okulundan yüksek puan almış yöneticilere bu doğrultuda puanlama yapma gibi gaflete düşerlerse işte o zaman bu hükümet yandı demektir.
Çünkü: Ankara,İzmir ve İstanbul gibi bir çok il de bazı okul müdürleri yıllardır müdürlük yapmakta ve iktidarların ideolojisine uygun kişilerden özellikle seçilerek atanmışlardır. basında sürekli huzur bozucular olarak, geziciler, ulusalcılar velhasıl, öğrencileri militan olarak kullanan veya bazı örgütlerin dernek ve gösterilerine yönlendiren müdürler, öğretmenler sürekli gündeme gelmektedir.işte asıl olan bu müdürlerin MEB’den temizlenmesidir. MEM müdürleri için bu görev bir kutsal görevdir, eğer bu görevleri sulandıracak veya ağırdan alarak ihmalkar davranmaları halinde davaya ihanet etmiş olacakları da açıktır. Bu görev MEM Müdürlerinin davaya olan bağlılığını ve samimiyetinde bir ölçüsü ve ölçütü olacaktır. Tüm MEM Müdürleri takip altında olacağı aşikardır.
Malum sendika üyesi diye bazı elenmesi gereken kişilere müsamahakar davranılması da hem davaya hem vatana ihanettir, bu böyle algılanmalıdır. Malum sendikanın üye sayısı 300 binleri aşmış herkes menfaat elde etmek amacı ile üye olurken bu üyelerin bir kısmı açık açık hükümet aleyhine çalıştığına şahit olmakta ve duymaktayız durum hal böyle olunca malum sendikanın şube başkanlarına da yönetimlerine de güvenmemek gerektiği açıktır. Zira malum sendikanın yönetimleri için önemli olan kelle sayısı ve makamlarını korumak için delege sayısı önemlidir. Bu nedenle dava bilincinde olan ilçe MEM Müdürleri ağır baskı altında olmaları gayet normaldir anormal olan olaylara seyirci kalmak ve ihmalkar davranmaktır. Bunlarda bu davaya inanmış kesimce affedilmeyecek davranışlardır.
MEB, bu süreçten sonra belli kriterler doğrultusunda sınav kriteri ile yönetici atamalıdır, en doğru yöntem budur, bu yöntem dışındaki tüm yöntemler adaletsizdir.
İlçe MEM müdürlerinin bu anlamda. Sorumlulukları ağır, işleri zor, Allah kolaylık versin.
Mustafayar@kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol