Öğretmen Diyarı

MEB\'de Okul İdarecisi Olmak İçin Sınav Kriter Olmayacak mı ?

MEB Yeni teşkilat yasası nedeniyle 4 yılı dolduran tüm okul idarecilerinin (Müdür, Müdür Başyardımcısı,Müdür yardımcısı) görevleri kanunun yayınlandığı gün, uzatılan  görevlendirmeleri de  13 Haziran itibariyle resmen ve fiilen sonlanmış olacaktır. MEB teşkilat yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte, Eğitim camiası ve çevresinde okul idarecilerinin süresi, 4 yıllık hesaplamanın nasıl olacağı, en son görev yaptığı okul itibariyle mi 4 yıl olacak, yaksa her kademede idarecilik yapmış olduğu sürelerin toplamı dikkate alınarak toplamda 4 yıl olarak mı hesaplanacak? diğer en çok tartışılan ve fikir ileri sürülen konu ise, okul idarecilerinin yeniden görevlendirilmesi nasıl olacak, hangi kriterler geçerli olacak, işte bu konu üzerine aylardır yorumlar yapıldı, görüşler açıklandı ve tartışmalar yapıldı ve sonuçta birtakım soruların cevapları  yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

 

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN bir haber sitesine vermiş olduğu açıklama(Röportaj)da  MEB  Okul idarecilerinin görevlendirme atamalarının kriteri olarak sınavın olmayacağını dile getirirken,” Sınavla Okul Müdürü mü olur” açıklaması eğitim camiasında ve eğitim sendikalarında şok etkisi yarattı. ikinci şok ise yönetici  görevlendirme yönetmeliğinin  değil yönetici görevlendirme genelgesinin çıkarılacağı açıklamasına oldu. Eğitim ciler MEB Müsteşarının açıklamaları karşısında şok oldukları gibi kafalarda iyice karışmış durumda, Müsteşarın bu açıklamasına bir Sendikanın Destek vererek açıklamalarda bulunması ve  sınav yetişmez zaman dar gibi bahanelere sarılması da eğitimcileri hayretlere düşürmüştür.

Okul idarecileri de idareci adayları MEB Müsteşarın tweter üzerinden aylar önce Yönetici atama yönetmeliği aynen devam edecek kesinlikle sınav kriter olacak açıklaması ile bu günlerde yapmış olduğu açıklamalarla taban tabana iki zıt fikir içerisinde olması yönetici görevlendirme konusunda MEB’in kafasının karışık olduğu fikrini açıkça desteklemektedir.

Şimdi şu soruyu bir kez daha irdeleyelim,” Sınavla Müdür olunmaz” pekiyi, Sınavla doktor mu olunur? Sınavla üniversiteye mi girilir? Sınavla mühendis mi olunur?  Sınavla öğretmen mi olunur? Sınavla Lise mi okunur muş? sorularını MEB’e ileterek yaptığı bütün sınavları iptal etmesini isteyelim, gerekçemizde insan sınavla görevde yükselme mi olurmuş, sınavla öğretmen mi seçilir gerekçemizle yapacağıtüm sınavları meb iptal etmeli veya iptal ettiğini açıklamalı

Elbetteki MEB’in sınavla Müdür mü olunur açıklaması karşısında şaşmamak lazım bu güne kadar sınavsız okul müdürleri atandı, eğitimin  okullarda nasıl yapıldığı işte ortada, , eğitimin şuan hangi aşamada olduğunu açıkça görüyoruz, eğitimin sürekli ileri gitmesi ayağa kaldırılması için müdürlerin sınavla atanması şarttır. sürekli Müdür kendisini yenilemesi ve çağa uyumsağlaması için kendisi ile sürekli yarış halinde bulunması gerekir aksi halde müdür torpille atanması halinde eğitimin geleceği nokta işte şuan eleştirdiğimiz durumdan öte gitmesi mümkün değildir

Müsteşarımızın sınavla idareci olunmaz açıklamasının hemen sonrasında 26 yıllık idarecilik yapan okul müdürümün ağzı kulaklarına değiyor. her iki cümlesinden biri bakın ben 26 yıldır müdürüm bir tane dahi disiplin cezam yok müdür sorun çözer, müdürün işi ezbercilik mevzuat ezberlemek değildir diyor. Gerçekten de okul müdürüm garip ama anlattığı bir gerçek var hiç disiplin cezasının olmayışıdır bunun dışında okul müdürümün icraatlerinden bahsedeyim, kütüphane büyük kitap az diye kütüphanenin yarısını  sınıfa çevirdi, okulun 2  ana giriş kapısının birini kapatarak, giriş koridorunu kantini genişletmek amacı ile kantine kattı, kendisi için makam adasının hemen yan tarafına sigara içmek özel dinlenmek çay kahve içmek için özel oda yaptırdı. kendisine ait özel tuvalet tahsis etti, arkadaş grubu ile her sabah kahvaltısını okul mutfağında yapar, derse hiç girdiğini görmedim, kurul toplantılarında öğretmenlerin fikir ve görüşlerini dinlediğine hiç şahit olmadım. kurulda gündem maddeleri okuyup gündem maddelerine göre kurul yaptığı hiç vaki olmamıştır, kurulda bir saat kendi konuşur toplantı biter cümlesine halep orada ise arşın buruda, siz çalıştınız da biz mi engel olduk, işte buyurun çalışın,ağzımı açtırmayın meslek öğretmenlerine yönelik olarak, ben geldim döner sermayeyi 50 liradan 5 milyon liraya çıkardım, ağzımı açtırmayın. arkadaşlar, ben sizi mi dinleyeceğim birileri dilekçe veriyor benim işim yokta dilekçemi okuyacağım, okulu kolej yapacağım, sözü ile her şeyi bitirir, okulumuzda ders proğramın da ilk 8 saat atölye dersleri olur son iki saat kültür dersleri konur öğrenci metal kaynak dersinden matematik veya edebiyat dersine girse okul nasıl kolej olur.okulda öğretmen fotokopi ihtiyacını para ile karşılıyor, öğrencinin yazılı kağıtlarını fotokopi ile çoğaltmak için okul idaresine para öderse okulda öğretmen fedakarlık yapar mı, akademik ve okul başarısı yerlerde sürünüyor ve okulun müdürü müdürlük sınavla olmaz diyor, okulu özel şirketi malikhanesi gibi kullanan müdürün sevincini görmeniz lazım müdürlük sınavla olmaz elbetteki sınavla müdürlük olursa bu sahıs müdür ola bilir mi hayatında acaba hiç bir mevzuatı sonuna kadar okumuş mudur veya akademik başarı nedir okul başarısı nedir, öğretmen nasıl motive edilir empati nedir bilir mi asla bu tipler için koltukta kalmanın yolu nedir etrafına iltifat ve ikramlarla soruşturmada günü kurtarmasını en iyi bilenlerdir.

MEB idarecilik atamasında objektif kriterlerle birlikte, sınav kriterini getirmez ise ayağına kurşun sıkar. Eğitim tamamen yozlaşır. Okullar, Ali babanın çiftliğine döner keyfi yönetim tarzları okulları iyice yozlaştırır.Diğer taraftan eğitimde iç barış tamamen bozulur, iş barısı sağlanamaz, mutsuz öğretmenler topluluğu oluşturursunuz, çatışmalardan ve soruşturmalardan, eğitim camiası kurtulamaz, eğitimde kaos yaşanır,bunları görmemek için kör ve sağır olmak lazım.

MEB eğitimcinin haklarını yok saymamalı. Okul idarecisi olmak için aylarca haftalarca ders çalışıp ailesinden ve hertürlü iş ve rahatından, konforundan fedakarlıklar yapıp ders çalışıp, ekonomik boyutunu ve zaman boyutunuda eklediğiniz, idareci olmak için sarf ettiği zaman ve fedakarlığının sonucunda, eğitimci arkadaşımızın sınav kazanmış ve bunun sonucu olarakda idareci olarak atamasını beklerken, ben sınav kriterini kaldırıyorum, sınavla müdür mü olunur, açıklaması elbetteki eğitimcide tranva etkisi yapacaktır,bunları görmemek büyük bir saflıktır. okul idareciliğinde sınav kazanmış olanlara öncelikli atama hakkı mutlaka verilmelidir, eğer sınav yapılmacak isede sınav kazanmış olanların öncelikle ataması yapıldıktan sonra diğer atamalar yapılmalıdır. Eğitimciyi aptal yerine koymak kimsenin hakkı olmamalı, sınıfta ders anlata bilen her öğretmen okul idareciliğini en iyi şekilde yapacağından hiç kimsenin endişe etmesine gerek yok, bizim öğretmenlerimiz fedakardır, doğuştan idarecilik yapma yeteneği vardır sadece fırsat eşitliği verilmesi yeterlidir.

 

ahmet bilgiç@kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim