Öğretmen Diyarı

MEB\'de İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimleri Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla denetimlere başlıyor. Her il ve ilçede tüm okullarda iş sağlığı ve güvenliği şartlarının yeterli olup olmadığı denetimleri yakında başlıyor. Tüm okulların iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde belirlenen fiziki imkanlara kavuşturulması için denetimler sıklaştırılacak. Özellikle son birkaç yılda öğrencilerin yaşadığı okul kazalarının önüne geçebilmek amacıyla "geç kalınımış" bir denetim başlıyor. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı binasında ve tüm 81 il milli eğitim müdürlüğünde bir adet iş sağlığı ve güvenliği birimi kurulacak.

 

Kurulan bu birimler ilgili oldukları tüm okullarda iş sağlığı ve güvenliğini zedeleyecek durumları tespit edecek. Gerek öğretmenlerin gerek öğrencilerin gerekse okulda çalışan destek personelinin iş sağlığı ve güvenliğine kast edebilecek tüm yerler belirlenecek ve okul yönetiminin buradaki aksaklıkları gidermesi istenecek. 50'den fazla öğretmenin çalıştığı her okulda mutlaka bir iş sağlığı ve güvenliği kurulunun oluşturulması istenecek. Okulda kurulan bu kurula seçilecek kişiler okul müdürü tarafından belirlenecek ve kurul okuldaki iş sağlığı ve güvenliği şartlarını inceleyerek düzenli raporlar hazırlayacak. Böylece okuldaki güvenlik sorunlarının önüne geçilmiş olacak. Milli eğitimde iş kazalarını en düşük düzeye indirmek amacıyla hareket eden bakanlık yetkilileri bu önlemlerin aslında kamu ve özel sektör ayrımı olmadan her alanda yönetmeliğin belirlediği şartı taşıyan her kurumda uygulanması gerektiğini söylüyor. Milli Eğitim Bakanlığı devlet kurumları arasında bu yönetmeliği uygulamaya başlayan ilk kamu kurumu olacak. Tüm okullarda iş sağlığı ve güvenliği şartlarının iyileştirilmesiyle birlikte hem öğretmenler hem öğrenciler güvenli bir ortamda çalışabilecek. Ayrıca bakanlık okullarda kurulacak iş sağlığı ve güvenliği komisyonları sayesinde öğrencilerin de konu hakkında bilgilendirilmesini sağlayacak. 

 

İleriki süreçte ise her okulda bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanının görevlendirilmesi sağlanacak. Bu uzman aslında yeni alınacak bir personel değil. Öğretmenler arasından çeşitli üniversite, özel sektör eğitim kurumları ve diğer kurumların verdiği iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alan öğretmenlerden belirlenen normlar dahilinde tam zamanlı çalışacak şekilde seçim yapılacak. Seçilecek kişi öğretmenlik yapamayacak durumda olacak. Yani okulunda norm fazlası olarak bulunacak öğretmenler arasında tam zamanlı çalışmak üzere iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak istihdam yapılacak. Okullarda ileriki süreçte bu normda bir kadro belirlenecek. İş sağlığı ve güvenlik uzmanları, okulda bulunan iş sağlığı ve güvenliği kurulu, milli eğitim müdürlüğünde bulunan iş sağlığı ve güvenlik birimi ile ortak çalışarak okullardaki fiziki koşulları denetleyecek. Koşullarda yetersizlik bulunduğu takdirde durumu valiliklere bildirerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol