Öğretmen Diyarı

MEB\'DE FLAŞ DEĞİŞİKLİK İDDİASI!

MEB bu devrim gibi çalışmanın olmadığını ifade etse de sosyal medyada özellikle forum sitelerinde en çok konuşulan haber haline gelen çalışmanın ayrıntılarını siz okuyucularımız için derledik.


MEB yaklaşık şahsa bağlı 1500 civarında uzmanı ve 350 kadar eğitim uzmanı havuzda boş boş oturtarak maaş vermektedir işte bu atıl vaziyetteki kadroyu değerlendirecek bir çalışma yürüttüğü herkesçe konuşulmaktadır.


Ayrıca, soruşturma ve inceleme yapan maarif müfettişleri sorun çözen bir kurum olmaktan çak sorun üreten bir kurum halini aldığı ve kendisini geliştiremeyen teftiş her geçen gün biraz daha sorunlu hale gelmeye devam ediyor.


Bakanlık inceleme ve soruşturma 2014 istatistiklerine göre ve mevcut inceleme ve soruşturmaların yüzde %30 oranında maarif müfettişlerinin inceleme ve soruşturmalarının kendisinin oluşturulduğu ve her geçen gün maarif müfettişleri hakkında soruşturmaların arttığı iddia edilmektedir. MEB’ce de bu kurumun sorun üreten, sorun çözemeyen bir hantal yapı haline dönüştüğü kabul edilmektedir.

 

MEB tarihinde de bu kurumun bu yapısının sağlam olmaması sorun haline dönüşmesi nedeniyle Vehbi Dinçerler döneminde kaldırılmak istenmiş fakat Özal tarafında geri çevrilmişti. İşte şimdi bu kurumun kalıcı bir çözüme kavuşturulması düşüncesi yine gündemde

Maarif müfettişleri önümüzdeki günlerde torba yasaya eklenen bir madde ile havuza alınacak havuza alınan maarif müfettişleri içerisinden uygun kişiler belirli kriterlere göre tekrar eğitim müfettişi olarak atana bilecek.


İşte MEB'de var olduğu iddia edilen çalışma ve teklifin ayrıntıları:

1-Önümüzdeki günlerde olgunlaşması beklenen teklif torba yasayla tüm maarif müfettişleri havuza alınacak

2- Maarif müfettişliği yerine eğitim müfettişleri dairesi başkanlığı kurulacak

3- Havuza alınan genç ve başarılı maarif müfettişleri tekrar eğitim müfettişi olarak ataması yapılacak

4-Eğitim müfettişleri ilçe milli eğitim müdürlükleri emrinde çalışmalar yürütecekler ve bir odaları olacak

Eğitim Müfettişleri ilçede ilçe müdürüne bağlı olarak çalışacaklar

5- İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde ise, ihtiyaç kadar eğitim müfettişleri görevlendirilecek

6- İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde, İl Müdürlüğüne bağlı inceleme komisyonları oluşturulacak, il Müdürleri yapılan soruşturmaları bu komisyon marifeti ile inceleme ve denetleme yapabilecek, il müdürü gerek görürse il bünyesindeki eğitim Müfettişleri tarafından tekrar soruşturma yapılacak

7- Ücret talep eden ve her ortamda ücretlerinin düşüklüğünden yakınan ilköğretim müfettişleri tamamen tasfiye edilecek

8- Bakanlık müfettişleri olan maarif müfettişleri ise eğitim müfettişleri olarak yurt genelindeki il inceleme komisyonlarında görevlendirilecekler

9- Maaşları dondurulan şahsa bağlı eğitim uzmanları (ilçe Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları) ile 652 yasa gereği havuza alınan şube müdürleri,  Muhakkiklik ve denetim ve teftiş kursları verilecek, bu kursların sonunda başarılı olanlar, mülakat sınavına tabii tutulacaktır. Mülakat sınav sonucunda da başarılı olmaları halinde 3600 ek gösterge ile Eğitim Müfettişi olarak atanacaklar, mülakat sonucunda başarılı olamayanlar ise, muhakkik olarak ilçe emrinde inceleme ve soruşturmalarda görevlendirilecek ve ek ders yönetmeliğine bir madde eklenerek haftalık 25 saat ek ders ücreti ödemesi yapılacak görev almak istemeyenler ise ilçelerde okul müdürlerine rehberlik yapmaları amacıyla görevlendirileceklerdir.


Kaynak: kamu7


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim