Öğretmen Diyarı

MEB’de “evrim” hatası

Ülkemizde de evrim öğretisi uzun yıllar ders kitaplarında yer almış MEB, insanın maymundan türediğine ilişkin bilgileri ve görselleri ders kitaplarından çıkarmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığının yaygın eğitimde kullandığı modüler sistemde Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kursunun,  “Beden Dili” modülüne ilişkin bireysel öğrenme materyalinde (modül bilgi sayfaları)  yer verilen bilgi ve  fotoğraf aşağıda yer almaktadır.

İlk çağlarda insanlar, konuşarak anlaşmayı öğrenmeden önce iletişimlerini el, kol, vücut hareketleri ve çıkardıkları tuhaf seslerle sağlıyorlardı. İnsanlık tarihinin başlangıcındaki uzun süreler, insanların bedensel hareketlerinden oluşan sözsüz mesajlarla yaşandı.

Bireysel yaşama dayalı ilk çağ insanları, başka insanlara ihtiyaç duydukça bedenleri ile gerçekleştirdikleri anlaşma yeteneklerini geliştirmek zorunda kaldılar. Beden dili, insanların ilk anlaşma aracı ve ilk dili durumundaydı.

Bakanlığın ilk insanının tasvirini insandan çok maymuna benzeyen bir resimle anlatması evrim teorisini destekleyici nitelikte olup, inanç ve değerlerimize aykırıdır.

Bu materyal 2011 yılında hazırlanmış olup, Bakanlığın bu tür materyalleri daha titiz incelemesi gerektiği ortadadır.

 

Doğan CEYLAN

 

 

kamuajans.com


Anahtar Kelimeler:
meb evrim hatası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim