Öğretmen Diyarı

MEB\'DE DİKKAT ÇEKEN ATAMALAR!

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 2014/702E sayılı kararı ile, Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 23. maddesi ile getirilen ve ilçe millî eğitim müdürü kadrosunun görevde yükselme sınavına tabi kadrolardan çıkartılarak bu kadrolara atamalarda sadece 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde öngörülen şartların aranmasına ilişkin düzenleme 657 sayılı Yasa'nın temel ilkeleri olarak belirlenen kariyer ve liyakat ilkelerine uygun, objektif kurallar çerçevesinde atama yapılması engellendiğinden hukuka aykırı bulunmuş ve yürütmesi durdurulmuştur.


Bu durumda düzenlemenin yapıldığı 2012 tarihinden bugüne kadar yapılan ilçe milli eğitim müdürü atamaları mahkeme kararıyla tartışılır hale gelmiştir.


Bu sıcak gündem içerisinde ilçe milli eğitim müdürü atamaları da el altından yapılmaya devam ediliyor.


Ankara Yeni mahalle ilçe milli eğitim müdürlüğüne Seyit Ahmet KAYHAN’ın asaleten atandığı ve Ankara iline bir il milli eğitim müdür yardımcısı atandığını öğreniyoruz. Seçimlere az bir zaman kala bu atamaların yapılması dikkate değer olarak değerlendiriliyor. Ayrıca Seyit Ahmet Kayhan’ın adaylık sürecinde iktidar partisinden aday adayı olduğu da edindiğimiz bilgiler arasında.


Diğer taraftan halen görevlendirmeyle ilçe milli eğitim müdürlüğünü yürütenlere de büyük bir kazık atılmış durumda. Görev verilmeyerek kendilerine: ‘Siz şimdilik görevlendirmeyle devam edin, daha torpilli ve etkili birini bulamazsak sizi de belki değerlendiririz.’


Görevlendirme ilçe milli eğitim müdürleri şube müdürlerinden daha az maaş alarak görevlerini sürdürüyorlar. Şu an insanlar bazı görevlerini sürdürmeye devam ediyorsa ve işler yürüyor gibiyse bunun altında düşünce değil duygu vardır: ‘Beklenti!’

 

personelmebhaber.net

 

Anahtar Kelimeler:
meb dikkat çeken atamalar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim