Öğretmen Diyarı

MEB’DE DENEYİMSİZ VE HOŞGÖRÜSÜZ ELEMANLARDAN KAYNAKLANAN SIKINTILAR
 Ben zaman zaman özel öğretim kurumlarını ya da resmi öğretim kurumlarını ziyaret ederim. Bazen de sıkıntıları olan kurum...
Ben zaman zaman özel öğretim kurumlarını ya da resmi öğretim kurumlarını ziyaret ederim. Bazen de sıkıntıları olan kurum sahipleri ya da resmi kurum personeli beni arar. Bende emekli biri olmama rağmen bu konulardaki deneyimim ve halen devam eden iş vb. ilişkilerim nedeniyle onlara yardımcı olurum.
 
Bunları yazarken İstanbul İli Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürünü tenzih ediyorum. Kendisi, dinamik, hoşgörülü ve görevini hakkıyla ile yapan birisidir. Ancak;  Bakırköy İlçesinde faaliyet gösteren bir kurum ortaklar arasındaki problemler sonucu kurumu devir etmek istemiş.
 
Kurstaki bazı evrakların bu anlaşmazlıklar sırasında ya da yöneticilerin becerisizlikleri nedeniyle bulunamadığını görmüşler ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kurumdaki sorunlardan dolayı kurumda bulamadıkları evrakların ve kurum ruhsatının örneğinin tasdik edilmesini istemişler. Kurum ruhsatı dışında diğer evrakların örneğini vermişler. Ancak bu bölüme bakan memurlar sistemde ruhsatı göremediklerinden ruhsatın fotokopisini tasdik edemeyeceklerini, bunu ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün çözeceğini söylemişler.
 
Kurum yetkilileri İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gitmiş. Onlarda tasdik edemeyeceklerini MEBBİS çıktısı alındıktan ya da MEBBİS’te gördükten sonra Bakırköy İlçenin tasdi edebileceğini söylemiş. Bu kez İlçeye yine gitmişler. İlçedeki memurlar sistemde görülmüyor, bu nedenle tasdik edemeyiz demişler. İlçedeki memuru resmi evrak ve kayıtlardaki bilgiler ile ellerinde olan ruhsatın bilgilerinin İlçenin ve kursun kayıtları ile örtüştüğünü, bu nedenle noterin kendilerinden istediği ruhsata asli gibidir, ya da kayıtlarımıza uygundur ibaresini yazmalarını istemişler ama kabul ettirememişler.
 
Şimdi dışarıdan biri, bu işlerden anlayan biri olarak bu işten anlayan yetkililerimize ve bu belgeyi sistemde görülmediği söyleyerek onaylamayan memurlarımıza soruyorum; Özel Öğretim Kurumlarına Ait İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatında tarih ve sayı yoktur. Valinin ya da yetkili kıldığı vali muavininin tasdik yerinde tarih vardır ve bu belgede de bu mevcuttur.
 
Ayrıca kursun ve ilçenin tüm kayıtlarındaki bilgilerin örtüştüğü, yanlış ya da yalan bir işlem yapılmayacağını bile bile bir belgenin tasdik edilmeyerek devir işleminin engellenmesine, dolayısı ile kuruma, kuruda çalışanlara, en çokta  kamuoyunda Milli Eğitimimizin hatta o ilçenin kamuoyunda çok iyi itibarı olan İlçe Müdürüne yapılmış bir haksızlık değil midir?
 
Kraldan çok kralcı davranarak, haddini aşmadan, müdürüne ya da diğer üstlerine danışmadan akıl yürüterek, yorum yaparak, ya da Bursa’da ki bir vali muavinin dediği gibi çobanlar ve sürü sorunları ile ilgili bir soruya köyün akıllı birsi “Mala davara zararı var mı?” demiş. Yok cevabını alınca istenen talebin uygulanmasında sakınca yoktur dediğini anlatmıştı. Şimdi bende bu işin ne zararı var diye soruyorum. Amacımız üzüm yemek olmalı. Bağcıyı dövmek değil.
 
                                                                                              Metin ÇANGA
                                                                                      Emekli Maarif Müfettişi

Kaynak:www.egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim