Öğretmen Diyarı

MEB’de Beklenen Değişim Bir Türlü Gerçekleşmiyor!

İlk defa Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer zamanında Milli Eğitim Bakanlığına uzman yardımcısı kadrosu ihdas edilmişti. Bu kadroların çok değerli olduğunu her fırsatta dile getiren Dinçer; yetişen Uzman yardımcılarının önce uzman olacağını ve ardından da Türkiye'nin eğitim politikaları üzerinde fikir yürüteceklerini sonra da yeni politikalar üreteceklerini ifade etmişti.


Özlük hakları itibari ile çok özel haklara sahip olan bu kadrolar 2010 yılından bu yana Milli Eğitim bünyesinde hizmet vermeye devam ediyor.  Aradan 6 yıl geçti. Milli Eğitimde 3 bakan değişti.  Görev yapan 114 uzman ve uzman yardımcısı üzerinde bilimsel bir araştırma yapıldı. 2015 yılında tamamlanan tez çalışması Eğitim Uzmanı Ramazan Özbakır’a ait. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümünde Eğitim yönetimi ve denetimi alanında Ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Necati Cemaloğlu danışmalığında tamamlanan çalışma YÖK’te yayımlandıktan sonra;  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde düzenlenen kısa adı EJER olan 3. Uluslararası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresinde sunuldu.  

Yapılan araştırma sonucunda çok çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Buna göre; Türkiye'nin eğitim politikalarına yön vermesi ve yeni politikalar üretmesi beklenen bu kadroların aslında hallerinden ve yaptığı işlerden çok da memnun olmadıkları ve kendilerini örgütün tam bir parçası olarak göremedikleri sonucuna ulaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı örgütsel yapısında konumu tam olarak idrak edilemeyen bu kadrolarda istihdam edilen bazı personelin, evrak memurluğu yaptığı, bazılarının ise Veri hazırlama görevlerini yerine getirdiği belirtildi. Örgütsel bağlılık ölçeğine verilen cevaplar üzerinden yola çıkarak yorum yaptıklarını ifade eden Özbakır; Uzman yardımcılarının Normatif bağlılık düzeyleri düşük olduğunu ve buradan yola çıkarak; işe gelmede zorluk yaşama ve işten ayrılma ihtimallerinin daha yüksek olacağı sonuçlarına ulaşıldığını söyledi.  Toplum olarak içinde bulunduğumuz çağa ayak uydurabilmemiz ve küreselleşen dünyada önemli bir yere sahip olabilmemiz için eğitim en önemli unsurdur. Eğitim alanında çok ciddi bazı reformlara  ihtiyaç duyulduğu aşikardır. Bu değişimi gerçekleştirecek kadroların yetiştirilmesi meselesi ise belki de en acil konulardan birisi olarak görülmektedir.

 İletişim: Ramazan Özbakır  


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim