Öğretmen Diyarı

MEB’de atama ve göreve başlama karmaşası

MEB’de atama ve göreve başlama karmaşası

Bilindiği gibi norm fazlası öğretmenler için Mart ayında birçok il duyuruya çıkarak il içi atama yaptı ve Nisan başında öğretmenler yeni görevlerine başladılar. Ayrıca aynı tarihlerde Talim ve Terbiye kurulunca alınan kararlar gereğince bazı branşların(rehber öğretmen, özel eğitim, resim, vb.) adları değişti, öğretmenler için kararnameler çıkarılarak kurum içi atamaları yapıldı ve göreve başlama işlemi yapılması istendi.

 

Ancak kurum içi alan değişikliği yapan birçok öğretmen bu süreçte norm fazlası olarak kurum değiştirdiğinden yeni kurumuna gittiğinde kağıt üzerinde göreve başlasa da MEBBİS üzerinden ayrılma-başlama işlemleri yapılamadı. Çünkü kurum içi alan değişikliği kararnameleri ile norm fazlası il içi atama kararnameleri nedeniyle aynı isimlerin farklı alanlarla farklı kurumlara atanmaları MEBBİS üzerinde çakışmaya neden oldu ve sistem hatası nedeniyle öğretmenler görevlerine başlayamadı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın birçok işinde olduğu gibi birbirinden habersiz bürokratlar, illerin ve bakanlığın birbiriyle koordinasyon yapmadan çalışmaları bu soruna neden olmuştur.

 

Yaz tatili dönemi yaklaşırken öğretmenleri mağdur olmaması ve önümüzdeki  aylarda il içi, il dışı, özür grubu, vb atamalar yapılacağından ve  norm kadroların güncel olması gerektiğinden, bu sorun biran önce çözülmelidir.

 

 

 

Sencer Kaya

Türkiye Eğitim

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol