Öğretmen Diyarı

MEB\'de Akşamdan Sabaha Neler Değişir ?
 
 
Birkaç gündür idareci atama yönetmeliği ha yayınlandı ha yayınlanacak haberleri sitelerde yayınlanıp duruyor. İdareci adayıarkadaşlara tavsiyemiz  akşamdan “sabah ola hayrola, gün ola harman ola” deyip başlarını yastığa koysunlar. Bilsinler ki sabahtan akşama Milli Eğitim de çok ama çok şeyler değişir. Ha bu kadar değişiklik hayır getirir mi getirmez mi onu da siz takdir edin.
 
Meşhur bir söz vardır. İçi seni dışı beni yakar diye veya uzaktan anlatmakla olmuyor yaşamayan bilemez. Özellikle Milli Eğitimin dışında olanlar olup bitenlerin pek farkında değiller, ne zaman ki işin ucu kendilerine azıcık dokununca başlarlar cıyak cıyak ötmeye. Oysa biz hep söylüyoruz bu Milli Eğitimin bir günü ötekine uymuyor diye. Sanki marazlı meret, bir gün aksırır bir gün tıksırır hiç bir şey olmasa astım nöbetleri geçirir. E e sonuçta bu ne iş diye soranlara da iki günümüz aynı geçmiyor fenamı diyorlar.
 
Biz bu Bakanlıkta akşamdan sabaha çok şeyin değiştiğini değişeceğine o kadar inanmış bir camiayız ki herhangi bir konuda bilgi sorana bilgi vermekten kaçar olduk. Fakat Sayın müsteşarın acemiliğine gelmiş olmalı ki bir hafta on güne kalmaz yönetmelik yayınlanır demişti. Yazık adama bakın durup dururken mahcup oldu. Bizler defalarca denedik her an için verdiğimiz bilgilerle söylediklerimizle yalancı duruma düşebiliriz. Görünen o ki akşam yatıp sabah kalkanlar yeni bir sürprizle karşılaşabilirler. Çünkü yaşadık ve görüyoruz.
Akşam yatıp sabah kalktığımız da Bakanların, Müsteşarların müdürlerin değiştiğini gördük.
 
Akşam yatıp sabah kalktığımızda İl Müdürlerinin ilçe müdürlerinin şube müdürlerinin değiştiğini gördük. Akşam  öğretmenken sabah kasıla kasıla Bakanlık Müşavirliği koltuğuna oturanları, oradan sincap gibi sıçrayıp il müdürü olanları gördük.
 
Akşam öğretmenleri yere göre sığdırmayanların sabah onları hedef gösterdiğinin, üç ay tatil yapıyorlar dediklerini gördük.
 
Akşam yatıp sabah kalktığımızda sınavla atama yönetmeliğinin onuncu kez değiştiğini gördük.
Akşam yatıp sabah kalktığımızda İlköğretim, orta öğretim okulları yönetmeliğinin değiştiğini gördük.
 
Akşam yatıp sabah kalktığımızda Okul Aile Birliği yönetmeliğinin bilmem kaçıncı kez değiştiğini gördük.
 
Akşam yatıp sabah kalktığımızda adrese dayalı kayıt sistemi getirilmiş, servisyönetmeliği değişmiş olarak gördük.
 
Akşam yatıp sabah kalktığımızda çocukları serviste kurtaralım diyenlerin servisyönetmeliği bir daha değiştirip fiyatları katmerlediklerini gördük.
Akşam yatıp sabah kalktığımızda bizim çocuk formasını atmış serbest kıyafetle okulunyolunu tutmuş.
 
Akşam yasak olan serbest kıyafetin sabah serbest bırakıldığını, bir başka sabah yasak olan serbest kıyafetin akşam serbest bırakıldığını gördük.
Akşam dersaneler kapanacak diyenleri gördük sabah yok dersanelerin kapanması gündemimizde yok diyenleri gördük.
 
Akşam SBS Sınavı kalkacak diyenlerin sabah sınav yapılacağını hem de bir değil dört ayrı sınavın varlığında bahsedeni gördük.
 
Akşam baktık kapımızdaki lise duruyor. Sabah bir gördük ki tabelası değişmiş okulumuz Meslek lisesi veya İmam Hatip lisesi olmuş çok geçmeden Anadolu Lisesi tabelası takılmış, hemen birkaç adım ötemizdeki ilkokulunda tabelası orta okul olmuş.
 
Akşam yatıp sabah kalktığımızda koca ilçede çocuğumuzu yazdıracak bir tek lise kalmamış ve bize deniyor ki iki yolun var ya evine beş kilometre uzaktaki  Meslek Liselerinden birine ya da üç kilometre uzaktaki  İmam Hatip Lisesine çocuğunu yazdıracaksın. Anlayacağınız bir yıl önce okuluna yürüyerek giden çocuğumuz için şimdi servise çatır çatır para ödemek zorunda kaldık.
Dedik ya biraz daha sabır akşamdan sabaha çok ama çok şeyler değişir.


Remzi ÖZMEN
Eğitimci Yazar
Kamu Gazetesi
 
personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol