Öğretmen Diyarı

MEB\'de Ağustos Ayı Çok Yoğun Geçecek

Aslında sıkışan sadece MEB değil, okulların açılmasına bir aydan biraz zaman kala çalışanlarda heyecanlı bekleyiş devam ediyor. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün bu problemleri çözebilmesi için yemeden içmeden günde 25 saat çalışması lazım(!) Genel müdürlük zamanla yarışıyordur. Personel ile ilgili birçok takvim üst üste geldi. Herhalde MEB MEB olalı böyle bir tempo görmemiştir. Ağustos ayından bahsediyorum.
 

 Atama bekleyen öğretmenler…
 
İlk atama öğretmen alımları ile ilgili hala net açıklamalar yapılamıyor. KPSS sınavından sonra sıralamaların yayınlanmış olması öğretmen adaylarını rahatlatırken, net bir şekilde kaç öğretmen alınacağı ile ilgili bir bilgi yok. 42 bin Mi? Yoksa daha fazla Mı? Ama hepsinden önemlisi hangi branştan kaç öğretmen alınacak muamması devam ediyor. Öğretmen adayları sıralarını öğrendikten sonra papatya falı açmaya başladılar. Tahminler gırla gidiyor. Ama bilinen tek bir şey var ilk atamalar Eylül ayına sarktı. Eylül ayının başında ancak ilk atamalar yapılabilecek!
 
Müdür adayları ve okul müdürlerinin atama/rotasyon beklentisi…
 
4 Ağustos tarihinde Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yayınlandı. Mülakat yönetici atamaya ilk defa dahil oldu. Uygulamanın nasıl yapılacağını hepimiz merakla bekliyoruz. Bakanlık atama ve yer değiştirmeler ile ilgili il müdürlüklerine ika ay süre tanıdı. Yönetici adayları ise tedirgin norm fazlaları mı, sınava dayalı yönetici adaylarına Mı? Öncelik tanınacak bilinmiyor. Bazı iller norm fazlalarını atarken bazıları da sınava dayalı yönetici atamaları için düğmeye bastı. Okular açılmadan müdürleri tayin etmek gerekiyor.
 
Taşra yöneticilerinde rotasyon heyecanı!
 
Taşra eğitim yöneticileri 13-16 Ağustos tarihleri arasında yer değişikliği için tercih yapacaklar. İlk defa yapılacak bu uygulamanın sağlıklı olabilmesi için sistemin iyi kurulması gerekiyor. Taşra yöneticilerinin şimdiye kadar hizmet puanları yoktu. İlk defa hizmet puanı ile tanışacaklar. Ve bu puanlara göre sistem üzerinden tayin isteyecekler. 22 Ağustos tarihinde ise sonuçlar açıklanacak. MEB tarihinde ilk defa taşra yöneticileri bu şekilde yer değiştireceklerdir. Üst kademenin adaletli bir şekilde yer değiştirmesi sistemin daha sağlıklı işleyeceğinin göstergesi olacak. Yalnız eşleri öğretmen olan taşra yöneticilerini sıkıntı beklemektedir. 26 Ağustos tarihinde öğretmen özür grubu tayinleri açıklanacaktır. Öğretmenlerin tercih işlemi 12-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Taşra yönetici takvimi ile çakışmaktadır. 20-3 Ağustos tarihleri arasında ise yerleştirme işlemi yapılacaktır. Tam bu günlerde taşra yöneticilerinin yer değiştirme sonuçları açıklanacaktır. . Bir çözüm bulunmaz ise taşra yöneticilerinden eşleri öğretmen olanlar mağduriyet yaşayabilir.
 
Özür grubu yer değiştirmeleri tamamlanacak!
 
Öğretmenler için bir önemli konuda özür grubu tayinleri ile ilgili takvimin sonunda yer değiştirip değiştirmeyecekleridir. Eşleri zorunlu yer değiştiren personelin öğretmen eşlerinin problemi nasıl çözülecek belirsiz! Mesela eşi uzman çavuş olan bir öğretmen eşinin atamasının yapıldığı il merkezinde branşında açık olmaz ise nasıl bir yol izlenecek? Mağdur edilmeyecek deniyor ama nasıl önleneceği konusunda da MEB’ten şimdiye kadar doyurucu bir açıklama yapılmadı.
 
Bu yaz gününde Ağustos ayında sıcak günler yaşarken, MEB’te ise bu ay içerisinde sıcak gelişmeler olacak. Daha az problem için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü daha çok mesai yapmak zorundadır.
 
Hüseyin AKAY
haber kaynağı:mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
aysun günaydın 2 yıl önce

norm fazlaları da artık bi şekilde bir yerlere yerleştirilmeli

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim